Suplementy diety - co dziesiąty Polak boryka się z ich działaniami niepożądanymi

Zespół naukowców Uniwersytetu Medycznego z Łodzi pod przewodnictwem prof. Przemysława Kardasa dokonał wstępnej oceny wyników ankiety poświęconej stosowaniu suplementów diety. Analiza zebranych danych wskazuje, że połowa Polaków ma pozytywne zdanie na temat bezpieczeństwa suplementów diety, ale już co dziesiąty miał do czynienia z ich działaniami niepożądanymi.

Prof. Przemysław Kardas oraz lek.med. Jakub  Dorożyński z Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi podkreślili, że wstępną analizę oparto o kwestionariusz, o którym pisaliśmy w grudniu ubiegłego roku. Badanie to miało na celu poznanie osobistych doświadczeń użytkowników suplementów diety, a także poznanie powodów, jakie leżą u podstaw decyzji o sięgnięciu po suplementy.

Wstępna analiza objęła 200 ankiet, których zdecydowana większość (54 proc.) została wypełniona przez kobiety. Średnia wieku ankietowanych wynosiła 26,8 (+/- 7,5 roku).

Dlaczego sięgamy po suplementy?

Eksperci wskazali, że ponad 55 proc. respondentów oceniła suplementy diety, jako produkty zdecydowanie bezpieczne (3 proc.) lub raczej bezpieczne (52,5 proc.), brak zaufania wykazało natomiast 13,5 proc. zapytanych. Prof. Przemysław Kardas podkreślił, że aż 30,5 proc. zapytanych nie potrafiło odpowiedzieć na pytanie - "Czy suplementy diety są bezpieczne?", co wskazuje na silną potrzebę edukacji społeczeństwa w tym obszarze.

Autorzy badania zwrócili również uwagę na fakt, że Polacy sięgają po suplementy diety, gdyż uważają je za łatwiejszy (od zbilansowanej diety) sposób uzupełnienia niedoborów, chcą za ich pośrednictwem poprawić swój wygląd, a samą suplementację traktują w kategoriach "inwestycji" we własne zdrowie. Co dziesiąty ankietowany deklarował również, że wierzy w zdrowotne właściwości preparatów i fakt, że są one pomocne w leczeniu chorób.

Suplementacja nie zawsze wychodzi na zdrowie

Prof. Przemysław Kardas podkreślił również, że ankietowani przyjmujący suplementy raportowali również pojawiające po zażyciu problemy zdrowotne. "Praktycznie co dziesiąty zapytany wskazywał na wystąpienie działań niepożądanych"- ocenił naukowiec. Zwrócił również uwagę, że dotyczyły one m.in. podrażnień przewodu pokarmowego, zaburzeń stanu psychicznego, reakcji skórnych czy w końcu reakcji ze strony układu sercowo-naczyniowego.

Zdaniem naukowców konieczne jest rozszerzenie badań na temat występowania ewentualnych działań niepożądanych suplementów diety. Resort deklaruje również chęć opracowania metodyki ich oceny.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze