Adamed silnie inwestuje 
w R&D

Uruchomiony w Pabianicach Obszar Pilotażowej Produkcji, tzw. Pilot Plant, grupy Adamed ma umożliwić spółce rozszerzenie działalności badawczo-rozwojowej.

Uruchomiony w Pabianicach Obszar Pilotażowej Produkcji, tzw. Pilot Plant, grupy Adamed ma umożliwić spółce rozszerzenie działalności badawczo-rozwojowej. Producent leków deklaruje, że nowa inwestycja pozwoli na szybsze i bardziej precyzyjne odpowiadanie na potrzeby pacjentów i wyzwania współczesnej medycyny.

Stacja pilotażowej produkcji leków umożliwi opracowywanie kandydatów na leki i będzie jednym z istotnych etapów procesu badawczo-rozwojowego. „Innowacja, szczególnie w sektorze farmaceutycznym, jest dziś jedyną metodą wypracowania i utrzymania przewagi konkurencyjnej. Warto jednak pamiętać, że w naszej branży oznacza to zawsze długofalowy proces. W grupie Adamed planowanie badań i rozwoju jest jednym z kluczowych elementów naszych działań. Obszar R&D jest rozwijany od początku istnienia organizacji” — zaznaczyła Anna Terlecka, dyrektor badań i rozwoju grupy Adamed.

Poszukiwania innowacyjnych leków firma rozpoczęła już w 2001 roku i stale rozbudowuje swoje zaplecze techniczne. „Do dyspozycji naukowców są m.in. jedna z pierwszych w Polsce pracownia biotechnologiczna, nowoczesne laboratoria biochemii i biofizyki białka oraz biologii komórkowej. W tym roku na badania przeznaczymy około 90 mln zł, a za pięć lat nakłady te przekroczą 150 mln zł w skali roku” — mówiła Anna Terlecka.

Partnerzy gospodarki

W oficjalnym otwarciu Pilot Plant uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Marcin Czech, który podkreślił potencjał przemysłu farmaceutycznego jako ważnego elementu gospodarki. „Ma on szansę zwiększyć swoją innowacyjność, działać bardziej proeksportowo, zapewniać więcej miejsc pracy oraz efektywnie współpracować z uczelniami” — ocenił wiceminister.

Dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, dyrektor generalny Adamedu, przypomniała, że firma od lat jest partnerem krajowej gospodarki. „Ta inwestycja to kolejny dowód naszego zaangażowania w rozwój innowacyjności polskiej gospodarki. Od ponad 30 lat rozwijamy się współpracując z czołowymi krajowymi uczelniami oraz ośrodkami badawczymi i cieszymy się, że nasze prace oparte są na pozostających w kraju prawach własności intelektualnej” — mówiła Małgorzata Adamkiewicz.

Bliżej do polskich leków onkologicznych

Zdaniem Bartłomieja Żerka, kierownika departamentu innowacyjnego grupy Adamed, nowa inwestycja ma przyspieszyć drogę od prac badawczych do masowej produkcji leków. Firma chwali się, że w ostatnich latach z etapu screeningu i poszukiwania nowych molekuł płynnie przeszła do faz rozwojowych kolejnych wyselekcjonowanych kandydatów na leki. 

„W stacji Pilot Plant testować będziemy między innymi produkcję leków z wykorzystaniem dwóch nowych cząsteczek. Pierwszą jest selektywny inhibitor białka MDM2, wykazujący aktywność przeciwnowotworową w mięsakach, chłoniakach i białaczkach. Druga cząsteczka to podwójnie specyficzny ligand celujący w receptory serotoninowe 5-HT6 i 5-HT2A. Molekuła ta ma w przyszłości znaleźć zastosowanie w terapii zaburzeń psychotycznych i poznawczych w otępieniu”— wyjaśnił Bartłomiej Żerek.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze