Znamy strategiczne cele polityki lekowej państwa

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad strategią lekową kraju. Ramowy dokument znajduje się już na etapie uzgodnień wewnętrznych. Jak zapewnia minister Marcin Czech, projekt wkrótce poddany zostanie szerokim konsultacjom społecznym oraz przesłany zostanie do recenzji ekspertom Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Polityka lekowa to zdaniem ministra Marcina Czecha: "formalny zapis aspiracji, celów, decyzji i zobowiązań w zakresie gospodarki lekami". Strategia ta ma pokrywać zarówno sektor publiczny, jak i prywatny, a także angażować wszystkich głównych uczestników rynku.

"W przygotowywaniu dokumentu sięgnęliśmy po metodologię Światowej Organizacji Zdrowia - wychodząc z założenia, że na jej podstawie przygotowano najwięcej tego typu strategii, co więcej metodologia ta jest głęboko przemyślana i w wielu krajach została ona przetestowana" - wskazał wiceminister.

Dokument zawiera sześć głównych filarów - dostępność rynkową, dostępność refundacyjną, a także profilaktykę pierwotną, przemysł farmaceutyczny, szeroko rozumiane kadry (lekarzy, pielęgniarki i farmaceutów) oraz systemy informacyjne. 

W obszarze profilaktyki pierwotnej wiceminister zwrócił uwagę na konieczność zmniejszenia zapadalności na choroby zakaźne poprzez szeroko rozumiane działania profilaktyczne, które powinny cechować się dobrą dostępnością oraz racjonalnością ich stosowania. W kwestii dostępności rynkowej zwrócono uwagę na zapewnienie bezpiecznych i skutecznych leków, do których pacjenci będą mieli dostęp w określonym miejscu i czasie - tu kluczowymi wskaźnikami mają być dostępność oraz jakość produktów leczniczych.Jednocześnie Marcin Czech zapowiedział nieustanną poprawę w zakresie dostępności refundacyjnej. Ma ona zostać osiągnięta m.in. poprzez optymalizację wydatków publicznych, zapewniających możliwie najszerszy dostęp do skutecznych, bezpiecznych i kosztowo-efektywnych terapii.

Wiceminister zwrócił również uwagę na konieczność zwiększenia współpracy lekarzy oraz farmaceutów. Ci ostatni w ocenie wiceministra powinni zaangażować się w proces opieki farmaceutycznej, a także budowania wiedzy pacjenta na temat bezpieczeństwa stosowania leków i suplementów diety. 

Więcej o Polityce Lekowej Państwa będziemy dyskutować podczas V edycji konferencji "Polityka Lekowa Państwa. Wyzwania na lata 2018-2030", która odbędzie się już za niespełna dwa tygodnie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze