Recepty weterynaryjne na leki psychotropowe po staremu

Warszawska Okręgowa Izba Aptekarska wydała istotny komunikat dotyczący realizacji recept weterynaryjnych na leki psychotropowe. Przypomina jednocześnie, że rozporządzenie w sprawie recept (z 2018 r.) nie zmieniło zasad wystawiania recept przez lekarzy weterynarii, w tym również w zakresie leków zawierających w swym składzie środki odurzające lub substancje psychotropowe.

Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie przypomniała, że wzór recepty wystawianych przez lekarzy weterynarii na preparaty zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe jest określony przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 maja 2003 r. w sprawie wystawiania przez lekarzy weterynarii recept na produkty lecznicze lub leki recepturowe przeznaczone dla ludzi, które będą stosowane u zwierząt (Dz. U. poz. 891, z późn. zm.), a nie rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie recept.

W myśl przepisów zawartych w dokumencie recepta weterynaryjna ma wymiary nie mniejsze niż 98 mm (szerokość) i 203 mm (długość) oraz nie większe niż 103 mm (szerokość) i 211 mm (długość). Dodatkowym oznaczeniem druku weterynaryjnego jest biegnący po przekątnej od lewej dolnej do prawej górnej części blankietu recepty jasno zielony pasek szerokości 3 mm; natomiast druga strona recepty pozostaje pusta. Jednocześnie recepty weterynaryjne na produkty lub leki zawierające w swym składzie środki odurzające lub substancje psychotropowe lub inne leki, oznaczone symbolem „Rpw”, i są w kolorze różowym, z biegnącym po przekątnej jasnozielonym paskiem.

Izba przypomniała również, że przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept (Dz. U. poz. 745) nie zmodyfikowały w tym aspekcie rozporządzenia z 2003 r, a dotyczącego recept wystawianych przez lekarzy weterynarii i nadal pierwszeństwo w powyższym zakresie mają przepisy rozporządzenia z 2003 r. jako przepisy szczególne.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze