NIA i ZAPPA o konferencji podsumowującej rok "Apteki dla Aptekarza"

Emocjonalna reakcja ZPA Pharmanet i żądanie odwołania konferencji w resorcie zdrowia zdaniem Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz Związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek jest nieporozumieniem i działaniem w pełni nieuzasadnionym.

"Formułowanie tego rodzaju żądań przez organizację promującą liberalne i wolnościowe idee rynkowe, przeczy wartościom wyznawanym przez jej reprezentantów i jest podręcznikowym przykładem na to, jak nie powinno się prowadzić dialogu w sferze publicznej"- ocenił Tomasz Leleno w oświadczeniu wydanym przez NIA.

W ocenie samorządu - reprezentującego wszystkich farmaceutów w kraju i ustawowo zobowiązanego do współpracy z urzędami - dyskredytacja jego działalności nie buduje pozytywnego wizerunku przedsiębiorców zrzeszonych w Pharmanecie.

"Wręcz przeciwnie, jest raczej kontynuacją działań, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić w ciągu ostatnich 2 lat – gdzie nie liczy się już siła i moc argumentów, a narzędziem stają się pomówienia i zwykłe inwektywy"- ocenił Tomasz Leleno.

W podobnym tonie głos zabrał również Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek, którzy nie poparł sprzeciwu Pharmanetu i wskazał, że stanowisko organizacji skupiającej apteki sieciowe jest dla niej niezrozumiałe."Reprezentacja  zagranicznych korporacji posiadających apteki w Polsce, winna dostrzec, że zgodnie z art 17 polskiej Konstytucji Naczelna Izba Aptekarska jest samorządem zawodowym, reprezentującym osoby wykonujące zawód zaufania publicznego, a jej rolą jest sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony. Wobec powyższego uznajemy szczególne pierwszeństwo samorządu aptekarskiego do wypowiadania się na tematy rynku i oceny dokonanych regulacji. Nie dziwi nas, ani nie niepokoi fakt, że NIA bierze udział w konferencji w MZ, ponieważ ranga samorządu, w odróżnieniu od organizacji biznesowych, czyni ją partnerem ministerstwa w kwestii kształtu aptekarstwa"- wskazał Marcin Wiśniewski, lider ZAPPA. 

Jego zdaniem udział organizacji biznesowych, lobbystycznych, reprezentujących drobny wycinek rynku, w tego typu podsumowaniach mógłby powodować wypaczenie wniosków płynących z roku obowiązywania ustawy prawo farmaceutyczne. Organizacja podkreśliła również, że jest zainteresowana uczciwym i rzetelnym podsumowaniem ostatniego roku. "Gdyby potwierdziło ono, ze nie spełnił się żaden z czarnych scenariuszy głoszonych rok temu przez lobby zagranicznych sieci aptecznych czyli Pharmanet, Konfederację Lewiatan, czy ZPP, zyskalibyśmy pewność, że ich świadomość rynku i jego zachowań jest nieporównywalnie niższa, niż samorządu aptekarskiego"- ocenił Wiśniewski.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze