AdA ma już rok. Podsumowanie nowelizacji oczami NIA

Stabilne ceny leków dla pacjentów, lepszy dostęp do aptek i usług farmaceutycznych, wypracowanie równowagi rynkowej pomiędzy aptekami indywidualnymi a sieciowymi, a także krok w stronę ograniczenia wywozu leków - tak zdaniem samorządu zawodowego aptekarzy można podsumować rok obowiązywania nowelizacji Prawa farmaceutycznego - nazywanej potocznie Apteką dla Aptekarza (AdA). Efekty działania nowego prawa przedstawiono podczas konferencji zorganizowanej w gmachu resortu zdrowia.

Obowiązująca od niemal roku nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne ukształtowała na nowo krajobraz polskiego rynku aptek. Zdaniem samorządu zawodowego aptekarzy z punktu widzenia pacjentów, rynku farmaceutycznego oraz samych farmaceutów nowa regulacja przyniosła wiele pozytywnych zmian, a dane zebrane i przedstawione przez samorząd wskazują, że nie spełnił się czarny scenariusz oponentów regulacji.

"Pozytywnym zjawiskiem, z którym mamy do czynienia od kilku miesięcy jest wzrost liczby aptek na terenach wiejskich i w małych miejscowościach. Na tych terenach powstało ponad 200 nowych aptek i punktów aptecznych, dzięki czemu pacjenci mają ułatwiony dostęp do usług farmaceutycznych"- wskazał mgr farm. Marek Tomków, który z ramienia NIA prezentował podsumowanie roku regulacji w resorcie zdrowia. Jak podkreślił z danych pozyskanych z rejestru CSIOZ w całym kraju liczba placówek aptecznych nadal oscyluje wokół liczy 15 tysięcy. "Obecny poziom nasycenia aptek pokrywa potrzeby polskiego społeczeństwa związane z dostępem do tych placówek. Co więcej znacznie odstają od innych państw UE, gdzie liczba pacjentów przypadających na jedną placówkę jest zdecydowanie wyższa"- wskazał wiceprezes NRA.

Polska 15 tys. aptek/ 37,9 mln mieszkańców |1 apteka ->2526 pacjentów
Wielka Brytania 12 tys. aptek / 65,6 mln mieszkańców |1 apteka -> 5466 pacjentów
Niemcy 18 tys. aptek/ 82,6 mln mieszkańców |1 apteka -> 4588 pacjentów

 

Stabilne ceny leków

W ocenie samorządu trudno jest również mówić o gwałtownym wzroście cen leków, który był wskazywany, jako jedno z zagrożeń rzeczonej nowelizacji. Powołując się na dane firmy analitycznej PEX PharmaSequence Marek Tomków podkreślił, że średnia cena leków uległa nieznacznemu wzrostowi (o około 1,5 proc. w okresie marzec 2017 vs. marzec 2018) i zjawisko to nie miała związku ze zmianą prawa. Przedstawiciel NIA wskazał również, że zgodnie z oświadczeniem PEX PharmaSequence na zmianę cen produktów leczniczych wpływało wiele czynników, wśród których nie można pominąć zmian zachowania konsumentów, polityki cenowej producentów leków oraz hurtowni, a także sezonową zmianę struktury asortymentu aptek.

Dobra perspektywa dla mikroprzedsiębiorców

Ustawa Apteka dla Aptekarza zdaniem NIA stała się również kołem ratunkowym dla wielu indywidualnych aptekarzy. Zdaniem Marka Tomkowa tempo zamykania się aptek indywidualnych spadło o ponad połowę, a dodatkowo istotnie ograniczony został rozwój sieci aptecznych. "Celem regulacji było również ochronienie ponad 4,5 tysiąc polskich mikroprzedsiębiorców, którzy balansowali na granicy bankructwa. Dodatkowo ustawa zmieniła orientację dużych firma farmaceutycznych, które dostrzegając znaczenie indywidualnych farmaceutów zaczęły przygotowywać oferty handlowe a warunkach analogicznych do tych oferowanych dużym sieciom aptecznym"- wskazał Marek Tomków. Jednocześnie podkreślił, że wraz z przyjęciem omawianych przepisów, polskie apteki dołączyły do europejskiego ekosystemu. "Obecnie ok. 70 proc. europejskich placówek objętych jest podobnymi regulacjami"- podkreślił wiceprezes NIA.

Kontrowersyjna konferencja w MZ

Resort zdrowia odniósł się również do zarzutów, jakie pojawiły się ze strony innych organizacji skupiających przedsiębiorców aptecznych. Konferencja z udziałem samorządu zawodowego farmaceutów to, jak podkreślił wiceminister zdrowia, efekt szerokiej współpracy, jaką resort zdrowia podjął z samorządami zaufania publicznego. Podkreślił również, że Naczelna Izba Aptekarska jest organem reprezentującym wszystkich farmaceutów pracujących w kraj, a jego aktywność nie ogranicza się wyłącznie do ustawy Prawo farmaceutyczne, ale również do prac nad modelem pilotażowego projektu opieki farmaceutycznej oraz projektu ustawy o zawodzie farmaceuty.

Zaznaczył jednocześnie, że resort nie przygotował jeszcze swojej analizy obowiązywania regulacji AdA. "Tego typu analiza wymagałaby bowiem dużego zaangażowania po stronie ograniczonego kadrowo Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji"- podkreślił wiceminister.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze