CBA uderza w odwrócony łańcuch dostaw leków

Białostocki oddział Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymał siedem osób zamieszanych w nielegalny, odwrócony łańcuch dostaw leków. Agenci CBA wkroczyli 22 maja do mieszkań osób, które podejrzewane są o nielegalne skupowanie leków z aptek na terenie całego kraju i wywożenie ich poza granicę państwa. W latach 2017-2018 wartość tak wywiezionych leków sięgnęła 100 mln zł, a liczba aptek, z którymi współpracowali zatrzymani, mogła przekroczyć nawet 6,5 tys. placówek.

Według CBA, zgromadzone w trakcie postępowania dowody wskazują, że działalność zorganizowanej grupy przestępczej skupiała się na pozyskiwaniu z aptek leków znajdujących się na ministerialnym wykazie leków zagrożonych dostępnością. Wśród skupowanych leków były m.in. leki onkologiczne, przeciwcukrzycowe, przeciwzakrzepowe, a także szczepionki czy produkty specjalnego przeznaczenia żywieniowego dedykowane dzieciom z alergiami. 

Agenci zatrzymali siedem osób - w tym organizatora procederu, dyrektora podpoznańskiej hurtowni leków, pracowników hurtowni, a także lekarza, który wystawiał 'in blanco' zapotrzebowania na leki oraz właściciela jednej z sieci aptek, która współpracowała z grupą.

Przeszukaniu poddano mieszkania zatrzymanych, samochody oraz pomieszczenia zajmowane przez 10 firm zamieszanych w proceder, m.in. hurtownie leków. W czasie czynności zabezpieczono m.in. setki niewypełnionych druków zapotrzebowań.

"Chodliwe leki były skupowane z aptek na podstawie fałszywych dokumentów zapotrzebowań. Czyste zapotrzebowania w tysiącach wystawiał zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA działający w grupie lekarz. Zapotrzebowania wystawiane były na rzecz jednej z kontrolowanych przez zatrzymanych przychodni lekarskich. Leki nie były przeznaczone dla pacjentów, ale do dalszej zyskownej hurtowej odsprzedaży. Poprzez współdziałającą w tym łańcuszku hurtownię farmaceutyków i medykamentów, skupione w nielegalny sposób z polskiego rynku leki były zbywane do krajów europejskich" - wyjaśnił Piotr Kaczorek z CBA.

Zebrane przez białostocką delegaturę CBA materiały przekazane zostały do prokuratury, a zatrzymani usłyszą zarzuty m.in. sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze