Błędy w rozporządzeniu w sprawie recept. Będzie nowelizacja

NRA stoi na stanowisku, że rozporządzenie w sprawie recept należy jak najszybciej znowelizować. Już po jego wejściu w życie zgłosiła do wiceministra zdrowia Marcina Czecha pisemne uwagi, wątpliwości oraz propozycje zmian. Wśród nich był m.in. brak zapisów o wyjątkach w sytuacjach szczególnych.

21 maja w siedzibie Ministerstwa Zdrowia spotkali się przedstawiciele resortu, NFZ i NRA, by przedyskutować kwestie zmian w rozporządzeniu w sprawie recept. Określa ono sposób realizacji recept wystawianych w postaci elektronicznej i papierowej oraz zakres niezbędnych danych. W spotkaniu wzięli udział prezes NRA, dwoje wiceprezesów oraz skarbnik Naczelnej Rady Aptekarskiej, z ramienia Ministerstwa przedstawiciele Departamentu Prawnego i NFZ.  

Część zapisów rozporządzenia, które wywoływały najwięcej wątpliwości w środowisku, udało się na szczęście wyeliminować jeszcze w fazie projektu - choćby regulację o określaniu poziomu odpłatności przez farmaceutę w oparciu o wiek i płeć pacjenta. NRA nadal jednak uważa kolejne zmiany za konieczne i alarmuje, że rozporządzenie nie umożliwia w sytuacjach wyjątkowych realizacji recept wypisanych przez osoby uprawnione, ale niespełniających wymogów formalno-prawnych, a takim jest za krótki o np. 3 milimetry bok recepty papierowej. Taką możliwość stwarzały uprzednio obowiązujące przepisy.

W trakcie spotkania omówiono szczegółowe propozycje zmian w rozporządzeniu, a Ministerstwo Zdrowia zgodziło się, że konieczna jest jego nowelizacja.

Sporo wątpliwości i zastrzeżeń wzbudza również projekt rozporządzenia MZ w sprawie zapotrzebowań oraz wydawania z apteki produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych przygotowany przez GIF. Będzie to więc z pewnością kolejnym tematem rozmów między NRA a resortem zdrowia.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze