NRL: Konieczna pilna analiza przepisów dotyczących wystawiania recept

Według Naczelnej Rady Lekarskiej niektóre rozwiązania dotyczące wystawiania recept w szczególności zakresu zamieszczanych na nich informacji są niejasne i budzą wątpliwości interpretacyjne. Skutki tej sytuacji są groźne dla pacjentów – częste są przypadki, że nie zostaje im wydany potrzebny dla nich lek.

Samorząd zawodowy lekarzy zwrócił uwagę na przepisy wprowadzone m.in. ustawą z dnia 1 marca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty oraz rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept. Sygnały o rozbieżnościach interpretacyjnych dotyczących przepisów dotarły do NRL nie tylko od lekarzy oraz farmaceutów, ale także od niektórych oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia.

Poważne wątpliwości dotyczące nowych regulacji zgłosili również psychiatrzy. Ich sprzeciw budzi wprowadzony obowiązek zamieszczania na receptach, na których przepisano produkty lecznicze, o których mowa w przepisach ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, danych dotyczących podmiotu, w którym wystawiono receptę, danych osoby wystawiającej receptę oraz danych numeru identyfikującego receptę, które to są przedstawiane dodatkowo techniką służącą do ich automatycznego odczytu w postaci kodu kreskowego.

W ocenie NRL resort zdrowia powinien przystąpić do ponownej analizy przepisów. Ich efektem powinno być usunięcie wszystkich wątpliwości interpretacyjnych, co przełoży się na większe bezpieczeństwo pacjentów.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze