Aptek na wsiach coraz mniej

Jak wynika z danych IQVIA, przedstawionych podczas VI Konferencji Sieci Aptek 24 maja 2018 roku w Warszawie, od czasu wejścia w życie regulacji Apteka dla Aptekarza liczba aptek i punktów aptecznych na wsiach i w małych miasteczkach spadła o około 300 placówek.

"Na tych terenach wiejskich i w małych miejscowościach powstało łącznie około 200 nowych podmiotów: 133 nowe apteki i 68 punktów aptecznych. To jeden z najbardziej pozytywnych efektów AdA" – ocenił na konferencji w Ministerstwie Zdrowia Marek Tomków, wiceprezes NRA. W podobnym entuzjastycznym tonie wypowiedziała się Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes NRA, na antenie Polskiego Radia. 

Tymczasem według danych IQVIA, od czasu wejścia w życie regulacji Apteka dla Aptekarza liczba aptek i punktów aptecznych na wsiach i w małych miasteczkach spadła o około 300 placówek. Średnia miesięczna liczba zamknięć aptek w Polsce utrzymuje się na poziomie sprzed uchwalenia regulacji, za to liczba otwarć spadła o 68 proc. Tak więc po wejściu w życie AdA miesięcznie zamyka się w Polsce ok. 80-90 aptek, a otwiera 30-40, wobec ponad 100 miesięcznie przed wejściem w życie regulacji. 

Spadek liczby aptek chwilowo amortyzowany jest faktem złożenia około 1 tys. wniosków o otwarcie nowej apteki do czerwca 2017 roku, a więc przed zamknięciem rynku. Wnioski te są sukcesywnie realizowane, powodując, że wciąż otwiera się w Polsce około 30-40 aptek miesięcznie. Po zrealizowaniu wszystkich wniosków liczba otwarć aptek spadnie niemal do zera, bowiem po wejściu w życie AdA, w okresie lipiec 2017 – styczeń 2018 na terenie całego kraju złożono zaledwie 22 wnioski o otwarcie apteki!

"Przedstawiciele samorządu prezentują w swoich wyliczeniach swobodne podejście do faktów i arytmetyki. Ich zdaniem, w wyniku AdA na wsiach otwarto 200 nowych aptek, choć wniosków o ich otwarcie po wejściu regulacji w życie złożono w całym kraju ledwie kilkadziesiąt" – powiedział Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET. "Sukcesem regulacji okazuje się zaś otwarcie 200 placówek, przy zamknięciu 300" – dodał.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze