Kierownik apteki ze specjalizacją? NIA pyta środowisko o opinię

Naczelna Izba Aptekarska przygotowała ankietę, której celem jest poznanie opinii środowiska dotyczącej obowiązku posiadania specjalizacji w przypadku kierowników aptek. Ankieta jest jednym z elementów prac toczących się nad ustawą o zawodzie farmaceuty.

Pomysł wymogu posiadania specjalizacji przez kierownika apteki nie jest nową ideą. Największymi orędownikami tego pomysłu są farmaceuci skupieni wokół Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. W ocenie prof. Janusza Pluty, prezesa Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, farmaceuci wykonując zawód zaufania publicznego muszą nieustannie poszerzać swa wiedzę, a najlepszym sposobem na realizację tego postulatu jest szkolenie podyplomowe i kształcenie w ramach szkolenia specjalizacyjnego.

"Mamy w Polsce ponad 14 tys. aptek i ponad 14 tys. kierowników. Są wśród nich entuzjaści, wyrobnicy, osoby narzucone przez właściciela, który może je dowolnie zmieniać. Są tam różni ludzie. A my chcemy, żeby wszyscy kierownicy się uczyli. Żeby wszyscy byli fachowcami"- mówił podczas jednego z kongresów prof. Janusz Pluta. W jego ocenie przywrócenie obowiązku posiadania specjalizacji przez kierowników aptek jest słusznym kierunkiem zmian w obrębie rynku aptecznego.

Rozstrzygnięcie w ankiecie

Temat powrotu do specjalizacji zdecydował się rozstrzygnąć samorząd aptekarski, który wskazał, że jest to nieodzowne w trakcie prac nad projektem ustawy o zawodzie farmaceuty. W celu poznania opinii środowiska na temat pomysłu zgłaszanego przez PTFarm Naczelna Izba Aptekarska przygotowała interaktywną ankietę składająca się z pięciu pytań. Znalazły się w niej pytania m.in. o to, czy posiadanie specjalizacji powinno być  ocenie farmaceutów niezbędne do kierowania apteką? Czy obecny program specjalizacji wzmacnia kompetencje farmaceuty w zakresie kierowania apteką? A także - o to czy w opinii środowiska osoby nieposiadające specjalizacji powinny być pozbawione uprawnień kierowniczych?

Jak zapewnia Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej, wyniki ankiety poznamy jeszcze przed wakacjami.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze