Metadon i buprenorfina obniżają ryzyko zgonu po przedawkowaniu opiatów

Leczenie metadonem lub buprenorfiną działań niepożądanych występujących u pacjentów po długotrwałym stosowaniu leków opioidowych wiąże się ze znacznym zmniejszeniem śmiertelności - dowiodły badania finansowane przez National Institutes of Health. Jednocześnie pokazały, że wielu pacjentów, u których stwierdzono przedawkowanie opioidów, nie otrzymuje takiej terapii.

Autorzy badania przeanalizowali dane 17 568 dorosłych pacjentów z Massachusetts, którzy w latach 2012-2014 przedawkowały opiaty. Okazało się, że liczba zgonów w grupie osób otrzymujących leczenie wspomagające zmniejszyła się o 59 proc. w przypadku tych, które przyjmowały metadon i 38 proc. w przypadku osób otrzymujących buprenorfinę w porównaniu z osobami, które nie otrzymały tych leków. Badano również wpływ trzeciego zatwierdzonego przez FDA leku stosowanego w terapii działań niepożądanych opiatów - naltreksonu, jednak ze względu na zbyt małą próbę nie udało się wyciągnąć żadnych wiążących wniosków.

Pomimo przekonujących dowodów na to, że leczenie wspomagające może pomóc wielu ludziom w powrocie do zdrowia po uzależnieniu od opiatów, metadon i buprenorfina są zbyt rzadko stosowane. Badanie wykazało, że w pierwszym roku po przedawkowaniu leków opioidowych otrzymywała je  mniej niż jedna trzecia pacjentów (11 proc. metadon, 17 proc. buprenorfinę, 6 proc. naltrekson, a 5 proc. więcej niż jeden lek).

W komentarzu redakcyjnym do wyników badania, które opublikowano 19 czerwca w "Annals of Internal Medicine", dr Nora Volkow, dyrektor National Institute on Drug Abuse (NIDA) napisała, że w przeciwieństwie do wcześniejszych kryzysów opioidowych odnotowanych przez Amerykę, obecnie istnieją skuteczne terapie, które mogą uratować wiele istnień ludzkich, a mimo to każdego roku umierają dziesiątki tysięcy ludzi, ponieważ nie otrzymali tych terapii. Według niej trzeba wprowadzić zmiany, których celem jest zwiększenie dostępności tych leków. Jedną z metod osiągnięcia tego celu jest edukowanie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i ratowników medycznych, że uzależnienie od opioidów jest chorobą, którą trzeba leczyć za pomocą skutecznych narzędzi, które są w zasięgu ich ręki.  

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze