GIF i NIL: o problemie sfałszowanych leków w polskich aptekach

Główny Inspektor Farmaceutyczny oraz Narodowy Instytut Leków wspólnie zabrali głos w sprawie problemu sfałszowanych produktów leczniczych w polskich aptekach. Ich zdaniem publikacje medialne wskazujące, że w aptekach istnieje problem sfałszowanych leków a "urzędy nic z tym nie robią" - są niezgodne ze stanem rzeczywistym.

Jak wyjaśnił GIF - od 2015 roku na podstawie umów z Narodowym Instytutem Leków (NIL) oraz Państwowym Zakładem Higieny (PZH) inspekcja realizuje program badania produktów leczniczych pod kątem ich potencjalnego sfałszowania. W sumie co roku analizie poddawanych jest ok. 1500 próbek produktów leczniczych, które oceniane są w laboratoriach NIL i PZH.

"W grupie produktów pochodzących z legalnego łańcucha dystrybucji w roku 2015 na 1002 produkty przebadane w NIL wykryto 1 przypadek produktu podejrzanego o sfałszowanie, w roku 2016 w puli 917 badanych produktów nie stwierdzono żadnego przypadku sfałszowania. Podobnie w roku 2017, wśród 1037 próbek nie wykryto produktu sfałszowanego"- czytamy w oficjalnym oświadczeniu GIF i NIL.

Zdaniem instytucji dane te wskazują na aktywność instytucji w zakresie przeciwdziałania i wykrywania obecności sfałszowanych produktów leczniczych na polskim rynku.

Problem leków spoza legalnego obrotu

Zafałszowania produktów leczniczych zdaniem obu instytucji dotyczy w głównej mierze produktów dostępnych w kanałach dystrybucji poza legalnym obrotem aptecznym i hurtowym, w ramach nielegalnej sprzedaży internetowej i nielegalnej sprzedaży prowadzonej przez osoby prywatne. "W grupie produktów pochodzących z nielegalnego łańcucha dystrybucji, skierowanych do badań w NIL przez organy ścigania, tylko w roku 2017 odsetek wykrytych produktów sfałszowanych wyniósł ok. 20 proc."- czytamy we wspólnym stanowisku GIF i NIL.

Główny Inspektor Farmaceutyczny oraz Narodowy Instytut Leków zapewnili, że w odniesieniu do polskiego rynku aptecznego i hurtowego problem obecności produktów sfałszowanych nie stanowi na dzień dzisiejszy zagrożenia dla społeczeństwa.

 

Czytaj również:

Leki sfałszowane? Nie z polskich aptek.

Nowe zabezpieczenia leków uchronią obywateli UE przed produktami sfałszowanymi

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze