Eksperci: szczepienia przeciwko grypie na listach refundacyjnych to sukces

Ogłoszone przez resort zdrowia projekty lipcowych wykazów refundacyjnych spotkały się z bardzo pozytywnym przyjęciem ze strony ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Ich zdaniem to ukoronowanie pięciu lat wspólnych działań z instytucjami i towarzystwami medycznymi na rzecz edukacji społeczeństwa.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt nowego obwieszczenia refundacyjnego, które jest niezwykle korzystne dla osób po 65. roku życia. Projekt przewiduje bowiem, że pacjenci z tej grupy wiekowej uzyskają dostęp do szczepień przeciw grypie z 50-procentową odpłatnością. W ocenie ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy (OPZG) środowisko medyczne z niecierpliwością czekało na te zmiany. "Osoby starsze należą do jednej z grup ryzyka, które ze względu na możliwość wystąpienia groźnych powikłań powinny poddawać się corocznym szczepieniom, jednak mimo to poziom wyszczepialności w Polsce nadal jest na niskim poziomie i w zeszłym sezonie wyniósł zaledwie 3,7 proc" - czytamy w komunikacie OPZG.

Zgodnie z propozycjami seniorzy będą mogli nabywać szczepionki w aptekach z około dwudziestozłotową odpłatnością, podczas gdy średnia cena szczepionki w Polsce to obecnie od 30 do 60 złotych. Eksperci przekonują również, że szczepienia przeciwko grypie należy wykonać jak najszybciej, by zdążyć zarówno przed jesiennym sezonem infekcyjnym, jak i przed szczytem zachorowań na grypę, który w Polsce ma miejsce od stycznia do marca. Jednocześnie OPZG przypomina, że praktycznie wszystkie instytucje zdrowia publicznego na świecie i w Polsce rekomendują coroczne szczepienia przeciw grypie, które są najbardziej skuteczną metodą zapobiegania grypie i jej powikłaniom.

„Zwiększenie dostępności szczepień przeciw grypie jest jednym z czterech, zdefiniowanych przez Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy filarów skutecznej strategii zwalczania grypy w Polsce. Wprowadzenie refundacji szczepień dla osób po 65. roku życia z pewnością da szansę ochronić większą liczbę seniorów przed tragicznymi skutkami grypy, w tym zgonem. Ogranicza to zarówno koszty bezpośrednie, jak i pośrednie zachorowań w pozostałych grupach wiekowych. Dlatego bardzo cieszymy się na tę refundacyjną decyzję ministerstwa” – podkreśla prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Eksperci wskazują, że szczepień najbardziej potrzebują pacjenci z grup ryzyka powikłań pogrypowych, czyli seniorzy, osoby chorujące przewlekle, dzieci i kobiety w ciąży. "Szczepienie to ochrona nie tylko przed samą grypą, ale przede wszystkim przed jej groźnymi dla zdrowia i życia powikłaniami. Należy jednak pamiętać, że zachorować może każdy. Nawet 33 proc. przypadków zakażeń wirusem grypy może przebiegać bezobjawowo. Oznacza to, że można być źródłem zagrożenia dla swoich najbliższych, nie zdając sobie z tego sprawy" - wskazali eksperci.

Nowe obwieszczenie ma obowiązywać od 1 lipca 2018 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze