Zielone światło dla pediatrycznego leku z marihuany

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła pierwszy na rynku amerykańskim lek zawierający wyciąg z marihuany i stosowany w leczeniu ciężkich postaci padaczki.

Główną substancją czynną preparatu jest kanabidiol, który po oczyszczeniu stał się składnikiem leku Epidiolex zatwierdzonym przez FDA. Preparat może być stosowany u pacjentów od 2 roku życia cierpiących na ciężkie postacie epilepsji, zespół Lennoxa-Gastauta oraz zespół Draveta, czyli ciężką miokloniczną padaczkę, która ujawniająca się w wieku niemowlęcym.

Jak podkreślił Scott Gottlieb, komisarz FDA, zatwierdzenie do użytku leku na bazie wyciągu z marihuany zostało podjęte na podstawie wyników właściwie kontrolowanych prób klinicznych, a lekarze przepisujący preparat mogą być pewni lek ma jednolitą siłę oraz jasny schemat dawkowania. Jednocześnie urzędnicy FDA zapewnili, że agencja będzie nadal wspierać rygorystyczne badania nad potencjalnymi medycznymi zastosowaniami produktów pochodzących z marihuany, a także współpracować z producentami leków, którzy są zainteresowani dostarczaniem pacjentom bezpiecznych i skutecznych produktów leczniczych.

Według podmiotu odpowiedzialnego najczęstszymi działaniami niepożądanymi, które wystąpiły u pacjentów uczestniczących w badaniach klinicznych były: senność, uspokojenie przechodzące w letarg, podwyższony poziom enzymów wątrobowych, zmniejszony apetyt, a także zaburzenia snu i bezsenności.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze