Wyciąg z miąższu bergamoty obniża stężenie cholesterolu LDL i triglicerydów

Maja Marklowska-Dzierżak

Skórka z owoców i liście bergamoty (Citrus Bergamia Risso), rośliny cytrusowej uprawianej we włoskiej Kalabrii, są od lat wykorzystywane w produkcji olejków eterycznych i perfum. Okazuje się jednak, że zawarta w miąższu bergamoty unikatowa kompozycja polifenoli korzystnie wpływa na gospodarkę lipidową i węglowodanową oraz śródbłonek naczyniowy.

„W badaniach wykazano, że standaryzowana kompozycja polifenoli z bergamoty (ang. bergamot-derived polyphenolic fraction, BPF) zapewnia najsilniejszą redukcję stężenia cholesterolu LDL spośród przebadanych naukowo substancji naturalnych” – mówi dr n. med. Marcin Barylski, adiunkt w Klinice Chorób Wewnętrznych i Rehabilitacji Kardiologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przewodniczący Sekcji Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Polifenole z bergamoty wzmacniają działanie statyn

Badanie przeprowadzone z udziałem 237 osób dowiodło, że 30-dniowa terapia BPF w dawce 500 lub 1000 mg skutkowała znacznym (od 25 do 40 proc.) obniżeniem stężeń frakcji LDL cholesterolu, redukcją stężenia triglicerydów (od 30 do 40 proc.) oraz istotnym (od 20 do 40 proc.) wzrostem stężenia cholesterolu HDL.
Doniesienia te zostały następnie potwierdzone w badaniu porównawczym z rosuwastatyną. Wykazano w nim, że 1000 mg BPF pozwala obniżyć stężenie cholesterolu LDL o 40 proc., co jest porównywalne z działaniem rosuwastatyny w dawce 10 mg. Badanie potwierdziło również, że przyjmowanie BPF wraz ze statyną wzmacnia jej działanie. Po dodaniu 1000 mg BPF do 10 mg rosuwastatyny stężenie cholesterolu LDL zostało obniżone o 53 proc. – redukcja ta była analogiczna do tej, którą osiągnięto po zastosowaniu 20 mg rosuwastatyny. Dodatkowo obserwowano lepsze działanie BPF na cholesterol LDL i triglicerydy.

Poza kompleksowym wpływem na lipidy, badania wykazały także korzystny wpływ BPF na glikemię. W grupie pacjentów przyjmujących BPF w dawce 500 mg zaobserwowano obniżenie stężenia glukozy we krwi średnio o 18,9 proc., a dawka 1000 mg wiązała się ze spadkiem stężenia glukozy o 22,4 proc.

Bergamota skuteczna w stłuszczeniu wątroby 
i zaburzeniach erekcji

Inne badanie, przeprowadzone wśród 107 osób, dowiodło skuteczności wyciągu z bergamoty w znacznym ograniczeniu stłuszczenia wątroby. Nie odnotowano przy tym żadnych działań niepożądanych, co po raz kolejny potwierdziło wysoki profil bezpieczeństwa BPF.

Z kolei badania przeprowadzone wśród mężczyzn z cukrzycą typu 2 i zaburzeniami erekcji wykazały dużą skuteczność terapii BPF w poprawie potencji. Do oceny wykorzystano badanie obiektywne – USG Doppler (zmierzono szczytową prędkość skurczową w tętnicy grzbietowej prącia) oraz subiektywne – kwestionariusz zaburzenia erekcji.

BPF ma działanie analogiczne do statyn. Wpływa na ten sam szlak metaboliczny cholesterolu – hamuje reduktazę HMG-CoA oraz aktywuje kinazę AMP, szlak działania metforminy – dzięki czemu oddziałuje także na glukozę oraz proces spalania tłuszczu.

Zastosowania wyciągu z bergamoty – stanowisko PTK

Efekty działania bergamoty dostrzegli również eksperci Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Według nich, największe korzyści ze stosowania kompozycji polifenoli zawartej w miąższu tej rośliny mogą odnieść trzy grupy pacjentów:

  • osoby z niskim lub umiarkowanym ryzykiem sercowo-naczyniowym – z podwyższonym o 20-40 proc. stężeniem cholesterolu, które nie mają jeszcze wskazań do stosowania leków na receptę;
  • osoby nieakceptujące terapii statynami i kategorycznie odmawiające ich stosowania;
  • pacjenci, którzy nie tolerują statyn lub u których nie można zintensyfikować terapii tymi lekami.

„Dodatkową grupę mogą stanowić osoby z zespołem metabolicznym, zaburzeniami gospodarki węglowodanowej oraz pacjenci z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby” – mówi dr Marcin Barylski, jeden z ekspertów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, które zajęło w tej sprawie oficjalne stanowisko.

Źródło: "Puls Farmacji" nr 6 (126) z 29 czerwca 2018. ZAMÓW >> subskrypcję "Pulsu Medycyny" i "Pulsu Farmacji" – 1 miesiąc już za 19,99 zł!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze