E-recepta: duże zainteresowanie aptek, mniejsze lekarzy

Wiceminister zdrowia- Janusz Cieszyński - przedstawił dziś pierwsze efekty trwającego od końca maja pilotażu e-recepty. Do dziś w ramach projektu realizowanego pacjentom z Siedlec i Skierniewic wystawiono 1148 e-druków.

Trwający od 25 maja pilotaż e-recepty cieszy się ogromnym zainteresowaniem aptek, umiarkowanym pacjentów i zdecydowanie gorszym lekarzy. Spośród 146 medyków zgłoszonych przez sześć placówek medycznych uczestniczących w projekcie testowym - zaledwie 26 regularnie wystawia swoim pacjentom e-recepty. Zdecydowany prym pod względem - zarówno placówek uczestniczących w pilotażu, jak i liczby wystawianych recept - wiodą Siedlce. Natomiast w ocenie resortu specyfika Skierniewic, skąd wiele osób dojeżdża do pracy w Łodzi i w Warszawie, sprawia, że pacjenci chętniej decydują się na klasyczny, papierowy druk recepty, który umożliwia im wykupienie leku poza miejscem zamieszkania.

Jak ocenił wiceminister Janusz Cieszyński, w tym obszarze wiele zależy od samego lekarza - bowiem rekordzista wystawił dotychczas ponad 300 e-druków.

Nie każda apteka realizuje pilotaż

Spośród 63 placówek aptecznych, które pierwotnie deklarowały uczestnictwo w pilotażu do projektu ostatecznie weszło 55. W ocenie wiceministra zdrowia stało się tak m.in. z uwagi na fakt, że nie wszystkie placówki dysponowały zaktualizowanym oprogramowaniem, które pozwalałoby na obsługę e-recept.

W ramach testów lekarze wystawiają e-druki zarówno prawdziwym pacjentom, jak również testerom z CSIOZ- tym pierwszym dotychczas wystawiono 1148 druków natomiast łączna liczba e-recept wystawionych w obserwowanym okresie wyniosła 1781. Dzięki takiemu zabiegowi możliwe są tzw. testy krzyżowe wykonywane pomiędzy wszystkimi placówkami uczestniczącymi w pilotażu. "Do wczoraj poziom realizacji testów krzyżowych wyniósł 62 proc. , natomiast do końca tego tygodnia będziemy chcieli  by wskaźnik ten sięgnął 80 proc."- wskazał wiceminister.

E-recepta dla seniorów

W ocenie Janusza Cieszyńskiego technologiczna nowinka, jaką w systemie ochrony zdrowia jest e-recepta, nie wyklucza osób starszych. Blisko jedna czwarta dotychczas wystawionych e-recept była zrealizowana przez osoby po 75 roku życia, natomiast co drugi e-druk wystawiono osobie po 60-tym roku życia.

"W ocenie lekarzy wystawiających recepty wiek pacjenta nie jest ograniczeniem dla wystawiania e-recept"- podkreślił Janusz Cieszyński.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze