Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego o „Polityce Lekowej Państwa”

„Polityka Lekowa Państwa” spotkała się z pozytywnym przyjęciem Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego – duże nadzieje na wzrost udziału sektora w PKB wzbudza zapowiedź wprowadzenia Refundacyjnego Trybu Rozwojowego.

Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego podkreśla w swoim stanowisku, że „Polityka Lekowa Państwa” wreszcie zwraca uwagę na potencjał polskiej branży farmaceutycznej, który obecnie nie jest w pełni wykorzystywany. Planowane wprowadzenie RTR, a co za tym idzie refundacyjne premiowanie firm uznanych za Partnera Polskiej Gospodarki, zostało docenione przez PZPPF jako efektywne narzędzie polityki prorozwojowej.

PRZECZYTAJ TAKŻE: „Polityka Lekowa Państwa” ujrzała światło dzienne

„Minister Czech poinformował, że zanim dokument Polityka Lekowa zostanie wdrożony już w ramach obecnych negocjacji cenowych zostanie uwzględniony wpływ producenta leku na polską gospodarkę na podstawie art. art. 13 ust. 5 in fine i 19 ust 2 in fine ustawy refundacyjnej” – czytamy w opinii PZPPF.

Co wzbudziło wątpliwości i niepokój przedstawicieli pracodawców polskiej branży farmaceutycznej? PZPPF nie spodobały się zapowiedzi dotyczące payback’u. Obecnie wynosi on 50 proc. kwoty przekroczenia budżetu, po wdrożeniu założeń przedstawionych w dokumencie „Polityka Lekowa Państwa” będzie to 100 proc. Według PZPPF takie rozwiązanie przerzuci odpowiedzialność za skutki podejmowanych decyzji refundacyjnych z instytucji państwowych na producentów.

„Naszym zdaniem, jest to sprzeczne z innymi założeniami Polityki Lekowej, czyli wspieraniem rozwoju krajowego przemysłu farmaceutycznego. Nie można jedną ręka dodawać środków w ramach RTR, a drugą je zabierać poprzez payback. Od tego pieniędzy nie przybywa i udział branży w PKB Polski nie zwiększa się- powiedział Krzysztof Kopeć, prezes PZPPF.

Poza tym, jak zauważa PZPPF, payback nie obejmuje programów lekowych, gdzie wzrost wydatków refundacyjnych jest największy. Mechanizm ten stosuje się tylko w farmacji aptecznej, a tam wydatki reguluje konkurencja cenowa na rynku.

PZPPF zwraca ponadto uwagę, że zapisany w „Polityce Lekowej Państwa” postulat leczenia chorych na AIDS i hemofilię w ramach budżetu refundacyjnego z dużym prawdopodobieństwem może spowodować przekroczenie uwzględnionych w nim środków finansowych, a w konsekwencji brak możliwości refundacji nowych leków.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze