Polska branża farmaceutyczna w 2017 roku: wzrosły wynagrodzenia, ale spadło zatrudnienie

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport „Przemysł – wyniki działalności w 2017 r.”, w którym sporo miejsca poświęcił jednej z jego najprężniej rozwijających się gałęzi – branży farmaceutycznej.

Polskie firmy farmaceutyczne są dobrymi pracodawcami, co pokazują dane zebrane przez GUS. Wprawdzie w porównaniu z 2016 rokiem, o 2,5 proc. spadła liczba zatrudnionych w nich osób – wówczas pracowało w nich 22,6 tysięcy osób. W 2017 r. ta liczba zmniejszyła się o 500 pracowników. GUS zastrzega, że informacje pochodzą od podmiotów zatrudniających więcej niż 9 osób.

Mimo lekkiego spadku zatrudnienia, pensje nadal utrzymują się na wysokim poziomie. Średnio pracownicy przy produkcji wyrobów farmaceutycznych w 2016 r. zarabiali 6 048,31 zł brutto, natomiast w 2017 r. była już to kwota na poziomie 6 141,29 zł brutto.

Wyniki działalności polskich firm farmaceutycznych w 2017 roku musiały zadowolić właścicieli i decydentów – zanotowano wzrost sprzedaży i wydajności. Jak wynika z raportu GUS w 2016 r. polskie firmy farmaceutyczne sprzedały produkty o wartości 13,5 mld, natomiast w 2017 było to już ponad 14,1 mld, co daje wzrost o 4,2 proc. To duży przyrost, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że różnica w wartości sprzedaży produkcji między 2015 a 2016 wynosiła tylko 0,5 proc.

Sprzedaż pociągnęła za sobą również produkcję. Odnotowano wysoki wzrost wydajności produkcji wyrobów farmaceutycznych – o 6,9 proc. W porównaniu z poprzednim rokiem o 32,1 proc. zwiększyły się nakłady na inwestycje.

Wzrost nakładów inwestycyjnych i sprzedaży odbił się pozytywnie na wydajności – branża farmaceutyczna zajęła 5. miejsce w rankingu PKD w kategorii wydajności pracy.

Branża farmaceutyczna plasuje się wśród tych o najlepszej relacji wyników finansowych netto do przychodów ogółem.

„Duży udział przedsiębiorstw rentownych w ogólnej sprzedaży działu odnotowano m.in. w produkcji skór i wyrobów skórzanych – 96,1 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych – 96,0 proc., wyrobów farmaceutycznych – 95,8 proc.” – można przeczytać w raporcie GUS.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Branża farmaceutyczna stymuluje postęp w medycynie - rozmowa z Jadwigą Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze