INFARMA pozytywnie o polityce lekowej państwa

Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA jest zadowolony z kierunku zmian w polityce lekowej państwa, zaproponowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Dokument „Polityka Lekowa Państwa 2018-2022” uwzględnia, jak twierdzą członkowie ZPIFF INFARMA, wiele ich postulatów, co może przełożyć się na zwiększenie dostępu pacjentów do nowoczesnych leków.

„Na szczególną uwagę zasługuje zapewnienie budżetu na refundację na poziomie 16,5-17 proc. całkowitych środków na świadczenia opieki zdrowotnej, co jest niezwykle ważne w świetle stopniowego wzrostu publicznych wydatków na ochronę zdrowia. Pozytywny wpływ na budżet refundacyjny będzie mieć również powrót środków wpłacanych przez firmy w ramach instrumentów dzielenia ryzyka do budżetu na refundację leków” – podkreślają członkowie ZPIFF INFARMA.

Według nich warte pochwały są również zapisy wpisujące farmakoterapię w model value-based healthcare.

„Cieszymy się, że rząd rozumie wielowymiarowe benefity, jakie niesie za sobą inwestycja w innowacyjne leki. Zapewnienie zwiększonego budżetu na refundację i promocja rozwiązań w oparciu o podejście value-based healthcare wskazują, że wartość terapeutyczna leków innowacyjnych z punktu widzenia Ministerstwa Zdrowia jest doceniana. Mamy nadzieję, że oznacza to, iż sytuacja chorych będzie się sukcesywnie poprawiać, a ich leczenie coraz częściej będzie zbieżne ze światowymi standardami” – ocenia Bogna Cichowska-Duma, dyrektor generalny związku.

INFARMA zwraca również uwagę na podkreślone w zaprezentowanym kilka dni temu przez wiceministra zdrowia Marcina Czecha dokumencie zwiększenie przejrzystości i poziomu zaufania resortu do firm farmaceutycznych, które starają się o refundację leków. „Od lat postulujemy większy udział firm farmaceutycznych na różnych etapach postępowania refundacyjnego. To może realnie wpłynąć na szybszą refundację dla pacjentów, a także uwzględnienie kompleksowych danych i materiałów naukowych, co przełoży się na podniesienie jakości wydawanych decyzji” – tłumaczy dyrektor Bogna Cichowska-Duma.

Związek jest również zadowolony z dostrzeżenia w „Polityce Lekowej Państwa 2018-2022” problemu braku dostępu pacjentów do leków mogących ratować zdrowie i życie jeszcze przed ich rejestracją.

„Kierunek wytyczony przez projekt polityki lekowej jest w naszej opinii właściwy. Dopracowania wymagają jednak detale, które, mamy nadzieję, będą dyskutowane na etapie konsultacji społecznych” – podsumowuje Bogna Cichowska-Duma.

Konsultacje społeczne projektu „Polityki Lekowej Państwa 2018-2022” już się zaczęły, mają potrwać dwa tygodnie.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze