NRL negatywnie o warunkach realizacji umów w zakresie programów lekowych

NRL odniosło się do projektu zarządzenia Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy lekowe.

Tagi

Prawo

W oficjalnym stanowisku NRL sprzeciwiło się premiowaniu używania w programach tańszych zamienników leków refundowanych, w sytuacji gdy kierujący leczeniem lekarz ma negatywne doświadczenia z użyciem produktu leczniczego o niższej cenie. 

 „Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem zarządzenia (…) zamieszczonym na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia, zgłasza zastrzeżenia w przedmiocie usunięcia możliwości łącznego rozliczania substancji czynnych z katalogu leków w programach lekowych ze świadczeniami z katalogu świadczeń podstawowych w chemioterapii” – czytamy także w stanowisku.

Uwagi NRL dotyczą także przepisów regulujących rozliczanie świadczeń, w myśl których świadczeniodawcy zostają obciążeni dodatkowym obowiązkiem prac administracyjno-biurowych związanych z prowadzeniem rejestru SMPT i wykonywania drobiazgowych sprawozdań. 

Niepokój wzbudziła również możliwość wstrzymania płatności za świadczenia, jeśli jednostka prowadząca program lekowy pomyli się w prowadzonej, jak zwraca uwagę NRL niezwykle szczegółowej, dokumentacji.

PRZECZYTAJ TAKŻE: PZPPF: Centralne przetargi na leki zmonopolizują rynek

Źródło: Naczelna Izba Lekarska

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze