Przedsiębiorcy jednym głosem za wysyłkową sprzedażą leków Rx

Konfederacja Lewiatan, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET opowiadają się za umożliwieniem osobom niepełnosprawnym kupowania leków na receptę w aptekach internetowych. Jednocześnie wyrażają swoje zdumienie oporem Naczelnej Izby Aptekarskiej przed wprowadzeniem tej zmiany.

Możliwość kupowania leków na receptę w aptekach internetowych to pomysł sejmowej Komisji Zdrowia, która wprowadziła taką poprawkę do nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw. W zgodnej opinii wszystkich trzech organizacji ma ona na celu ułatwienie dostępu do leków osobom niepełnosprawnym, mającym zazwyczaj trudności w poruszaniu się. 

Dwie różne opinie na temat poprawki do ustawy

„Zasadność wprowadzenia ułatwień dla osób niepełnosprawnych w dostępie do leków jest oczywista. Zaproponowane rozwiązanie jest bezsprzecznie pożądane, a korzyść dla niepełnosprawnych pacjentów wymierna” – podkreślają we wspólnym stanowisku Konfederacja Lewiatan, ZPP i ZPA PharmaNET.

Tym bardziej zaskakująca jest dla nich opinia Naczelnej Izby Aptekarskiej, zawarta w stanowisku opublikowanym 18 lipca 2018 r., z którego wynika, że samorząd przeciwstawia się zaproponowanym zmianom.

„W stanowisku Naczelnej Izby Aptekarskiej podano wiele nieprawdziwych i wprowadzających w błąd argumentów” – czytamy w piśmie przesłanym do mediów, sygnowanym przez trzy organizacje. 

Jednym z takich argumentów jest ich zdaniem to, że wysyłkowa sprzedaż leków Rx otwiera kanał dystrybucji niepoddany żadnej kontroli, a inspekcja farmaceutyczna nie poradzi sobie z nadzorem nad obrotem. „Recepty będą realizowane wyłącznie przez apteki internetowe, czyli legalnie działające apteki, które obok sprzedaży prowadzonej w placówce, już obecnie prowadzą także wysyłkową sprzedaż leków OTC. Podlegają one w pełni kontroli inspekcji farmaceutycznej oraz szczególnym wymaganiom wynikającym z rozporządzenia w sprawie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych” – tłumaczą. 

Poza tym, jak dodają, zgodnie z ostatecznym brzmieniem zgłoszonej poprawki, wysyłkowo realizowane będą jedynie recepty elektroniczne. „Okoliczność ta całkowicie dezaktualizuje zastrzeżenia (…) co do braku nadzoru nad obrotem. Organy państwa będą miały dostęp w czasie rzeczywistym do danych idealnie odzwierciedlających obrót produktami leczniczymi, które będą wysyłane. Umożliwi to pełną kontrolę i monitoring dystrybucji” – przekonują sygnatariusze wspólnego stanowiska.

Legalna dystrybucja mogłaby wyprzeć szarą strefę

Według nich chybionym argumentem jest również obawa przed sprzedażą osobom niepełnosprawnym sfałszowanych leków, skoro sprzedaż leków będzie realizowana wyłącznie przez posiadające zezwolenie apteki, z ich zasobów towarowych, a leki będą dostarczane do domu pacjenta. „Częściowe dopuszczenie do wysyłki przez apteki internetowe leków na receptę będzie przeciwdziałało nabywaniu za pośrednictwem sieci leków sfałszowanych. To obecnie obowiązujący zakaz sprzedaży leków Rx przez Internet sprzyja dokonywaniu takich zakupów przez pacjentów za pośrednictwem niekontrolowanych przez inspekcję farmaceutyczną witryn  wątpliwej proweniencji, rejestrowanych poza jurysdykcją władz RP i oferujących produkty sfałszowane” – tłumaczą zwolennicy wysyłkowej sprzedaży leków Rx. I dodają, że umożliwienie kupowania leków na receptę w legalnie działających aptekach internetowych zmniejszy szarą strefę.

Konfederacja Lewiatan, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET uważają, że korzyści wynikające z procedowanych zmian zdecydowanie przeważają nad „hipotetycznymi zagrożeniami”, które mogą być zmarginalizowane przez przepisy wykonawcze. 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze