MZ: Wysyłkowa sprzedaż leków Rx jest bezpieczna

Wysyłkową sprzedaż leków Rx będą mogły prowadzić tylko apteki i punkty apteczne, będzie ona dotyczyła wyłącznie produktów wydawanych na podstawie e-recepty – tak Ministerstwo Zdrowia odpiera zarzuty środowiska Naczelnej Izby Aptekarzy i środowiska farmaceutów, którzy sprzeciwiają się uchwalonym przepisom.

W trakcie pierwszego czytania – 17 lipca - rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw przyjęto poprawkę posła Tomasza Latosa do artykułu 3 - umożliwiającą wysyłkową sprzedaż leków na receptę osobom niepełnosprawnym. Trzy dni później Sejm  przyjął całość ustawy wraz ze wzbudzająca kontrowersje poprawką. 

Na negatywne skutki przyjętych przepisów wskazywała Naczelna Izba Aptekarska i Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek, poparły je natomiast organizacje zrzeszające przedsiębiorców

Jaka jest reakcja Ministerstwa Zdrowia?

Resort ustosunkował się m.in. do zarzutów o brak odpowiedniego systemu zabezpieczeń i stworzenia warunków do działania przestępcom wywożącym leki zagranice. Wskazał, że wysyłkowa sprzedaż leków na receptę będzie dotyczyła jedynie produktów wydawanych na podstawie e-recepty, co da możliwości szerszej i sprawniejszej kontroli niż w przypadku recept papierowych. Sprzedaż będą mogły prowadzić apteki i punkty apteczne po spełnieniu szeregu ministerialnych wymogów. Instytucją przeznaczoną do kontroli sprzedaży leków przez Internet pozostanie GIF, ponieważ nadzorowi nie będzie podlegała sieć, ale apteka.

„Obrót lekami niewymagającymi przepisu lekarza jest już dziś możliwy i jest opisany w przepisach Prawa farmaceutycznego i jego aktów wykonawczych. Inspekcja farmaceutyczna może kontrolować apteki i inne jednostki prowadzące obrót detaliczny i hurtowy produktami leczniczymi i wyrobami medycznymi. Może również kontrolować warunki transportu i przechowywania produktów leczniczych” – czytamy w stanowisku MZ. 

Ministerstwo Zdrowia zapewnia ponadto, że firmy kurierskie nie uzyskają uprawnienia do obrotu lekami. Zapowiadane przez wiceministra Janusza Cieszyńskiego rozporządzenie szczegółowo ureguluje kwestie tego, jakie produkty lecznicze nie mogą być sprzedawane drogą wysyłkową – środowisko farmaceutów podnosiło, że narkotyki, psychotropy, trucizny czy insuliny nie powinny być dostarczane choremu w ten sposób. Rozporządzenie ma także wprowadzić sposób weryfikacji uprawnień przysługujących osobie niepełnosprawnej.

Koszty przesyłki, którą zostanie dostarczony lek pokryje pacjent. W opinii urzędników uzyska w ten sposób wybór – opłata za dostawę może być niższa niż koszty dojazdu. 

Środowisko aptekarzy alarmowało również, że wysyłkowa sprzedaż leku uniemożliwi im osobisty kontakt z pacjentem, nie będą mogli więc osobiście zaproponować mu tańszego zamiennika – a taki mają ustawowy obowiązek – oraz udzielić porady, co do jego przyjmowania. Ministerstwo pozostawia wypracowanie odpowiednich rozwiązań w tym zakresie w gestii aptek i punktów aptecznych.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Cieszyński i poseł Latos bronią poprawki umożliwiającej wysyłkową sprzedaż leków na receptę

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze