ZZPF o wysyłkowej sprzedaży leków Rx: Najpierw analiza ryzyka

Zanim zostanie prawnie dopuszczona możliwość wysyłkowej sprzedaży leków na receptę (Rx), MZ powinno dokonać analizy ryzyka, którą niosą przyjęte w tym zakresie regulacje – uważa Związek Zawodowy Pracowników Farmacji.

Związek Zawodowy Pracowników Farmacji powstał w 2016 roku i ma na celu, jak podkreślają jego przedstawiciele, reprezentować szerokie interesy pracowników związanych z sektorem farmaceutycznym.

Organizacja na swoim facebookowym profilu dała wyraz wątpliwościom, które wzbudziły w niej przyjęte w ustawie o Internetowym Koncie Pacjenta zmiany dotyczące wysyłkowej sprzedaży leków na receptę Rx. Na negatywne skutki nowych przepisów wskazywała Naczelna Izba Aptekarska i Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek, poparły je natomiast organizacje zrzeszające przedsiębiorców. W ich obronie wystąpiło także Ministerstwo Zdrowia, z ramienia którego ustawą o IKP zajmuje się wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

„Zanim zaczniemy świadczyć takie usługi, powinniśmy zebrać dowody, że określone są wszystkie ryzyka. Ocena ryzyka mogą obejmować całą firmę, ale nadal należy brać pod uwagę okoliczności każdej indywidualnej apteki, w tym personelu pracującego. Inspekcja farmaceutyczna (GIF), powinna dawać pewność i dbać o zapewnienie bezpieczeństwa usługi aptecznej w formie wysyłki lub dostawy bezpośredniej dla pacjentów i osób korzystających z tych usług” – czytamy w stanowisku ZZPF.

Związek Zawodowy Pracowników Farmacji nie wyklucza możliwości wprowadzenia tego rodzaju rozwiązań – choćby z uwagi na postęp technologiczny – ale przypomina, że powinny być one wdrażane przy zachowaniu najwyższych standardów, przede wszystkim dla dobra i bezpieczeństwa pacjenta. Wysyłkowa sprzedaż leków Rx musi się więc odbywać w zarejestrowanej aptece i zawsze pod nadzorem farmaceuty, nawet jeśli lek jest zamawiany przez Internet. 

ZZPF zwraca też uwagę, że wysyłkowa sprzedaż leków może utrudnić bezpośredni kontakt farmaceuty z chorym, który jest przecież konieczny – w ten właśnie sposób przekazywane są bowiem pacjentowi informacje co do zażywania i przechowywania leku. To właśnie farmaceuta jest ponadto zobligowany prawnie do weryfikacji prawdziwości przedstawionej mu recepty i upewnienia się, że spełnia ona wszystkie wymogi.   

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze