ZZPF: Szczepienia w aptekach to międzynarodowy standard

Farmaceuci są dużą i najbardziej dostępną oraz wykwalifikowaną grupą wśród innych zawodów – zwraca uwagę Związek Zawodowy Pracowników Farmacji, w pełni popierając plany MZ umożliwiające wykonanie szczepień w aptekach.

ZZPF sprzeciwia się stanowisku części środowiska pielęgniarskiego, które krytycznie odniosło się do pomysłu Ministerstwa Zdrowia wdrożenia rozwiązań umożliwiających organizację i wykonywanie szczepień w aptekach. 

„Farmaceuta to bardzo dobrze wyszkolony personel medyczny uznany na całym świecie za kluczowy element podstawowej opieki zdrowotnej. (…) Opieka farmaceutyczna poprawia zdrowie pacjentów poprzez monitorowanie efektów leczenia farmakologicznego i zmniejsza koszty leczenia poprzez świadczenie usług farmaceutycznych określonych katalogu, w tym oferowanie szczepień wyselekcjonowanych profilaktycznych” – pisze w swoim stanowisku ZZPF.

Organizacja zwraca również uwagę na to, że ani decydenci, ani system nie uciekną od większego zaangażowania farmaceutów w opiekę nad chorymi i pacjentami – społeczeństwo się starzeje, natomiast lekarzy i pielęgniarek jest coraz mniej. Za większym wykorzystaniem farmaceutów przemawiają jednak nie tylko braki kadrowe, ale również finansowe. Umożliwienie wykonywania szczepień w aptece będzie się wiązało z dużymi oszczędnościami.

ZZPF przypomina ponadto, że tego rodzaju organizacja procesu szczepień jest standardem w wielu krajach, na dowód czego przytacza dane zebrane przez International Pharmaceutical Federation (FIP).

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

1 Komentarze

ewula 2018-08-14

Nie wiem jak są przeszkoleni farmacueci,ale jeżeli maja wiedzę w podawaniu szczepionek to co za róznica ,czy moje dziecko zaszczepi pieleniarka czy farmaceuta? Grunt że dziecko dostanie szczepionkę w odpowiednim czasie. Ja moją córkę szczepię szczepionkami DTP ,które sa refundowane i często zdarza się tak że w przychodniach jest natłok dzieci w danym dniu szczepienia.Więc może to byłoby dobre rozwiązanie.Ważne aby sie szczepić,szczepionki te są przebadane klinicznie i warto wiedzieć że nasze dzieci maja zabezpieczenie przed chorobami.