Co sądzą o opiece farmaceutycznej przyszli lekarze i farmaceuci

Trwają prace nad rządowym projektem o opiece farmaceutycznej. Będzie on wymagał ścisłej współpracy między lekarzami a farmaceutami. Badanie przeprowadzone w ramach programu Gedeon Richter Polska „Recepta na sukces w farmacji” pokazuje, że blisko 90 proc. studentów kierunków lekarskich i farmacji widzi możliwości takiej współpracy i uważa ją za ważną, ale jednocześnie dostrzega kilka barier w jej efektywnej realizacji.

Opieka farmaceutyczna, która sprawdziła się w wielu krajach, może również być obecna w Polsce.

Kto powinien opiekować się pacjentem?

Przeważająca liczba respondentów (91 proc. studentów kierunku lekarskiego i 90 proc. studentów farmacji) uważa, że współpraca pomiędzy lekarzem a farmaceutą jest potrzebna podczas opieki nad pacjentem, przy czym to studenci medycyny w większym stopniu podkreślają jej wagę. Spośród nich 70,4 proc. przyszłych lekarzy i 75,2 proc. przyszłych farmaceutów uważa, że korzystając z opieki obu fachowców pacjent otrzymuje kompleksową opiekę, co przekłada się na większą szansę dojścia do zdrowia. Zaledwie 17,6 proc. studentów kierunków lekarskich i 12,8 proc. studentów farmacji uważa, że opieka jednego specjalisty jest wystarczająca dla pacjenta.

Bariery we współpracy lekarzy z farmaceutami

Mimo dobrego zrozumienia dla korzyści płynących ze współpracy, tylko niespełna połowa respondentów zaobserwowała przypadki takiego współdziałania (45 proc. przyszłych lekarzy i 51 proc. farmaceutów).

Najczęściej wymieniana przyczyna takiej sytuacji to brak poczucia równości pomiędzy tymi zawodami (54 proc. przyszłych lekarzy i 56 proc. farmaceutów). Drugą bardzo istotną barierą (w opinii 40,8 proc. studentów kierunków lekarskich i 45,6 proc. studentów farmacji) jest wzajemne podważanie swoich kompetencji przez przedstawicieli obu zawodów. Dopiero na trzecim miejscu respondenci wymieniają brak jasnego zapisu w prawie określającego zasady współpracy. Na tę barierę wskazało 29,6 proc. przyszłych lekarzy i 26,4 proc. farmaceutów.

Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI przez instytut badawczy SW Research na grupie 250 studentów z kierunków lekarskich (N=125) oraz farmacji (N=125).

Celem projektu „Recepta na sukces w farmacji” stworzonego przez Gedeon Richter Polska jest wsparcie studentów wydziałów farmaceutycznych w przygotowywaniu ich do pracy w tym odpowiedzialnym zawodzie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze