Polskie Stowarzyszenie Diabetyków za wysyłkową sprzedażą leków Rx

Umożliwienie wysyłkowej sprzedaży leków na receptę (Rx) ogranicza osobom niepełnosprawnym ruchowo konieczność częstych, uciążliwych wizyt w aptece – wskazuje Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, które popiera zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Zdrowia.

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków twierdzi, że zmiany dotyczące wysyłkowej sprzedaży leków na receptę (Rx) wychodzą naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, przemawiają za nimi ponadto względy społeczne.

„Propozycje legislacyjne przyczynią się także do ograniczenia zjawiska nielegalnej dystrybucji leków za pośrednictwem Internetu. Osoby, które mają trudności z dostępem do leków nie będą musiały polegać na lekach oferowanych w Internecie, z niewiadomego źródła. Proponowane zmiany wpisują się w model ochrony zdrowia zorientowany na potrzeby pacjenta. Dopuszczenie sprzedaży w aptekach internetowych leków Rx usankcjonuje globalne trendy informatyzacji służby zdrowia” – czytamy w stanowisku Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

PSD zwraca również uwagę, że dopuszczenie do wysyłkowej sprzedaży leków na receptę zbliża Polskę do krajów, w których sektor zdrowia został zinformatyzowany, co przełożyło się na znaczące korzyści dla pacjentów i personelu medycznego.

17 lipca w trakcie pierwszego czytania rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw przyjęto poprawkę posła Tomasza Latosa do artykułu 3 - umożliwiającą wysyłkową sprzedaż leków na receptę osobom niepełnosprawnym. Trzy dni później Sejm  przyjął całość ustawy wraz ze wzbudzająca kontrowersje poprawką. 

Na negatywne skutki przyjętych przepisów wskazywała Naczelna Izba Aptekarska i Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek, poparły je natomiast organizacje zrzeszające przedsiębiorców.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Marek Tomków, wiceprezes NRA do ZPA PharmaNET: Przestańcie opowiadać bajki

MZ: Wysyłkowa sprzedaż leków Rx jest bezpieczna

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze