Pracodawcy RP: Projekt zarządzenia prezesa NFZ niezgodny z prawem

Projekt zarządzenia prezesa NFZ w sprawie warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy lekowe jest niezgodny z prawem – uważają Pracodawcy RP.

Według organizacji zrzeszającej polskich pracodawców projekt zarządzenia dotyczący programów lekowych jest nie tylko nieracjonalny pod względem finansowym, ale łamie również obowiązujące przepisy – ogranicza bowiem pacjentom i lekarzom możliwość wyboru leku, jaki zostanie wykorzystany w terapii.

„Zapisy zawierające tzw. współczynniki korygujące. Premiują one zakup konkretnych substancji czynnych lub konkretne formy podania substancji czynnych, które spełnią odpowiednio niski próg kosztowy – poprzez przyznanie szpitalom je kupującym dodatkowych środków na diagnostykę lub podanie leku. To powoduje zakłócenie konkurencji na rynku leków – a w skrajnym przypadku także w obrębie określonego programu lekowego” – czytamy w stanowisku Pracodawców RP.

Pracodawcy RP zwracają uwagę, że wspomniane współczynniki korygujące będą miały znaczący wpływ nie tylko na rynek produktów leczniczych, ale przede wszystkim na pacjentów i lekarzy – decyzja o wyborze leku zostanie im właściwe odebrana, ponieważ będą oni zmuszeni do zastosowania leku „premiowanego”. Czynnikiem decydującym dla lekarze w kwestii wyboru leku powinna być przecież aktualna wiedza medyczna, nie cena ani preferencje NFZ.

Nowe przepisy ograniczą także możliwość efektywnego zgłaszania działań niepożądanych. W karcie wydania leku i zgody pacjenta na udział w programie lekowym nie będzie informacji o nazwie leku, jedynie o substancji czynnej. Pacjent nie otrzyma więc dokładnej informacji o tym, czym jest leczony. Dotyczy to także leków biologicznych, często wymagających zwiększonego raportowania działań niepożądanych. Może to spowodować zwiększoną liczbę roszczeń ze strony pacjentów. 

Pracodawcy wytykają także NFZ brak konsekwencji w szukaniu oszczędności, których konieczność pojawiła się wraz z protestami kolejnych grup zawodowych związanych z sektorem zdrowia.

„W opinii Pracodawców RP trudne do uzasadnienia jest premiowanie substancji czynnej w zależności od formy jej podania. Narodowy Fundusz Zdrowia premiuje podawanie leku w droższej formie podania, w trybie pełnej hospitalizacji - zamiast tańszej w trybie ambulatoryjnym. (…) W dodatku za premiowanie droższej formy podania Narodowy Fundusz Zdrowia będzie płacił świadczeniodawcom. De facto będzie więc tracił” – zauważa organizacja.

Najlepszym rozwiązaniem dla NFZ według Pracodawców RP jest pozostanie przy modelu pełnej konkurencji cenowej.

PRZECZYTAJ TAKŻE: PZPPF: Centralne przetargi na leki zmonopolizują rynek

POLMED krytycznie o centralnych zakupach

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze