Rzecznik Praw Pacjenta pozytywnie o „Polityce Lekowej”

Zaprezentowany dokument „Polityka Lekowa Państwa” zawiera zapisy, które zwiększają bezpieczeństwo farmakoterapii oraz bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów – uważa Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta (RPP).

Najistotniejszą kwestią dla Bartłomieja Chmielowca było oczywiście to, w jaki sposób „Polityka Lekowa Państwa” wkracza w obszar praw i obowiązków pacjenta. Według RPP dokument powinien zawierać zapisy, które chroniłyby pacjentów w sytuacji wycofania z obrotu produktów leczniczych, stosowania podczas terapii w placówkach medycznych posiadających kontrakt z NFZ leków nierefundowanych oraz gwarancji zapewnienia leków z listy 75+.

„Zminimalizowanie zagrożeń i zapewnienie pacjentom wysokiej jakości opieki zdrowotnej, która jest bezpieczna, skuteczna oraz dostosowana do ich potrzeb, powinno stanowić cel do jakiego należy dążyć przy określaniu polityki zdrowotnej państwa” – podkreśla Bartłomiej Chmielowiec.

„Polityka Lekowa Państwa” powinna kłaść nacisk nie tylko na prawa, ale i na obowiązki pacjentów, by uświadomić im, że mogą uczestniczyć w procesie leczenia z pozycji partnera. Aby zwiększyć poziom wiedzy i świadomości związanej z kwestami zdrowotnymi, RPP proponuje utworzenie portalu eksperckiego, który byłby wiarygodnym źródłem porad z poszczególnych dziedzin medycyny.

Bartłomiej Chmielowiec uważa ponadto, że badania laboratoryjne powinny znaleźć się wśród świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej – obecnie realizowane są tylko w szpitalach.

PRZECZYTAJ TAKŻE: NIA: „Polityka Lekowa” pomija kilka ważnych kwestii

PZPPF zgłasza uwagi do polityki lekowej państwa

INFARMA pozytywnie o polityce lekowej państwa

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze