GIF wycofał jedną serię szczepionki przeciwko durowi brzusznemu

Jedna seria szczepionki przeciwko durowi brzusznemu Typhim Vi została wycofana decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Powodem interwencji GIF było wykrycie zanieczyszczeń w ampułko-strzykawkach.

GIF wycofał z obrotu Typhim VI, roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce o numerze seryjnym N1H782V. Producentem szczepionki jest francuska firma farmaceutyczna Sanofi. W decyzji poinformowano, że w kilku ampułko-strzykawkach stwierdzono "zanieczyszczenia cząstkami widocznymi okiem nieuzbrojonym". 

Szczepionkę podaje  się w celu zapobiegania zakażeniu durem brzusznym  osobom dorosłym i dzieciom powyżej 2 roku życia, udającym się w rejony endemiczne oraz u osobom, którym nie można podać szczepionki pełnokomórkowej.

Dur brzuszny jest ostrą chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie – pałeczki duru brzusznego. Nazywany jest "chorobą brudnych rąk", bo zachorowania szerzą się głównie przez zanieczyszczone wodę i żywność oraz poprzez bezpośredni kontakt z nosicielami.

Objawy duru brzusznego obejmują: narastającą gorączkę, której towarzyszy ogólne osłabienie, ból głowy, zaparcia, wzdęcia, bezsenność, czasami biegunkę.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Wakacje z rodziną, czyli dziecko z nami pod palmami

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze