NIA: Niewłaściwe przechowywanie leków podczas upału może zmienić ich właściwości

Wysoka temperatura lub długotrwała ekspozycja na słońce może zmienić działanie substancji czynnej zawartej w leku i sprawić, że produkt nie tylko przestanie działać, ale zacznie być niebezpieczny dla chorego – alarmuje Naczelna Izba Aptekarska (NIA).

Podczas fali upałów, poza odpowiednim nawodnieniem i ochroną skóry, powinniśmy dbać także o odpowiednie przechowywanie leków. Wiele z nich powinno leżeć w temperaturze pomiędzy 15 a 25 stopni Celsjusza, ale są takie, które wymagają niższej. Takie produkty lecznice należy przechowywać w lodówce, a transportować w specjalnie przeznaczonych do tego celu torebkach termolabilnych. Szczegółowe instrukcje zawiera dołączona do opakowania ulotka. 

Jeśli lek, który może być przetrzymywany w temperaturze pokojowej – do 25 stopni – przez dwa, trzy dni poleży w wyższej, najprawdopodobniej nie zmieni to jego właściwości. Nie powinno to jednak trwać zbyt długo, nawet w przypadku powszechnie używanych tabletek przeciwbólowych.

„Do grupy leków, których nie wolno przegrzewać należą przede wszystkim antybiotyki, insuliny, leki adrenergiczne czy choćby leki uspokajające. Kiedy antybiotyki przechowywane są w cieple, przestają być aktywne i tracą swoje właściwości terapeutyczne. (…)Wrażliwe na zmiany temperatury są również leki antykoncepcyjne, leki na tarczycę i inne zawierające w swoim składzie hormony. Zażycie takich leków, gdy substancja czynna zmieni swoje właściwości, może mieć nieodwracalne skutki” – alarmuje NIA.

Wpływ na leki ma także ekspozycja na słońce i wilgotność powietrza - według przepisów względna wilgotność powietrza w aptece nie powinna przekraczać 65 proc., ponieważ wyższa szkodzi preparatom w postaci kapsułek, tabletek czy granulatu. Uważać muszą też chorujący na cukrzycę. Zbyt duża wilgotność może zaburzać odczyt na paskach diagnostycznych mierzących poziom cukru, a co za tym idzie podanie złej dawki insuliny. 

Chorych powinna zaniepokoić każda zmiana w wyglądzie leku – smak, zapach, kształt czy kolor nie mogą się zmieniać.

Źródło: NIA

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze