NRL krytycznie o rozporządzeniu w sprawie recept

Stosowanie rozwiązań dotyczących e-recepty przy wystawianiu recepty tradycyjnej komplikuje pracę farmaceutom i jest zupełnie nieuzasadnione – uważa Naczelna Rada Lekarska.

Naczelna Rada Lekarska (NRL) w swoim najnowszym – przyjętym 10 sierpnia – stanowisku wskazuje, że część zapisów proponowanego przez Ministerstwo Zdrowia projektu rozporządzenia w sprawie recept jest nieprecyzyjna, a nawet stoi w sprzeczności z obowiązującym stanem prawny. Jako przykład NRL podaje niezgodny z ustawą Prawo farmaceutyczne zapis o konieczności umieszczania we właściwym miejscu numeru identyfikującego produkt leczniczy.

„Rozporządzenia wskazuje natomiast, że unikalny numer identyfikujący nadawany przez dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ, ma być nanoszony na recepcie, na której przepisano co najmniej jeden lek, w stosunku do którego wydano decyzję o objęciu refundacją. Powyższe oznacza, że projektowany przepis obejmuje również sytuacje, gdy lek ten ma być wydany z pełną odpłatnością (np. z powodu ordynacji poza wskazaniami rejestracyjnymi), co jest niezgodne z treścią art. 96a ust. 8 przywołanej ustawy (ustawy Prawo farmaceutyczne – przyp. red.)” – czytamy w stanowisku przyjętym przez lekarski samorząd.

Nowe przepisy mają także doprecyzować możliwość realizacji recepty, która nie zawiera danych wystawiającej je osoby, a konkretnie tytułu zawodowego. Resort chce przede wszystkim usunąć mogące się pojawić wątpliwości interpretacyjne w tym zakresie. Zapis ten budzi jednak w NRL pewne wątpliwości.

„Należy rozważyć zasadność wprowadzenia w ustawie Prawo farmaceutyczne wymogu dodatkowego oznaczania na recepcie kwalifikacji zawodowych w tym tytułu zawodowego osoby wystawiającej receptę w sytuacji, w której informacja taka wynika z innych danych zamieszczanych na recepcie” – uważa NRL.

Samorząd lekarski w swoim stanowisku podejmuje również kwestię recept na leki Rpw. Według NRL Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny powinien mieć uprawnienie do wystawiania unikalnego numeru identyfikującego takie recepty bez względu na to, kto ponosi koszty jej realizacji – pacjent czy NFZ.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Co się zmieni w zasadach wystawiania recept

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze