NIA: Wielkie sieci aptek wielokrotnie naruszały przepisy antykoncentracyjne

Przedstawiciele wielkich sieci aptek nie mogą się pogodzić z obowiązującymi od ponad roku zmianami w Prawie farmaceutycznym, które ukróciły im możliwość przejmowania rynku polskiego w nieskończoność – taka jest według NIA przyczyna ostrej reakcji Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP, Bussines Centre Club, Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET na opublikowane 23 sierpnia stanowisko NIA.

Według NIA z uwagi na obowiązujące od roku nowe zapisy Prawa farmaceutycznego, duże sieci aptek szukają innych sposób na poszerzenie swojej działalności i wypieranie z rynku indywidualnych farmaceutów. Samorząd aptekarski przywołuje liczne sytuacje przejmowania aptek metodą „na słupa” lub podsuwanie farmaceutom do podpisu weksli in blanco z propozycją tzw. twardych franczyz.  Pojedynczy aptekarzy po podpisaniu takiego dokumentu tracą niezależność finansową i zostają sprowadzeni do roli „posiadacza” zezwolenia.

„Próba stosowania takich mechanizmów przez niektóre sieci apteczne nie tylko lekceważy stanowiska Ministerstwa Zdrowia, czy Głównego Inspektora Farmaceutycznego, ale również wyroki sądowe. NIA przypomina, że przejmowanie aptek tą drogą może prowadzić do tworzenia grup podmiotów powiązanych, w rozumieniu ustawy o UOKiK, co jest wyraźnie zabronione przez Prawo farmaceutyczne i sankcjonowane karą cofnięcia zezwolenia. Naraża też farmaceutów będących „słupami” na podwójną odpowiedzialność – zawodową i finansową” – czytamy w stanowisku NIA.

Samorząd aptekarski zapewnia, że jej ostrzeżenie ma na celu jedynie uwrażliwienie indywidualnych farmaceutów na ewentualne niebezpieczeństwa związane z zawieraniem umów farnczyzowych, nie jest natomiast – jak twierdzi BCC – próbą zastraszenia przedsiębiorców.

BCC po opublikowaniu przez NIA ostrzeżenia przed umowami franczyzowymi zarzuciło organizacji, że ta nadinterpretowuje prawo wcale nie po to, by chronić interesy aptekarzy, których z nazwy jako samorząd reprezentuje, ale jak typowa korporacja zawodowa stosuje praktyki niezgodne z prawem uczciwej konkurencji, by osłabić rynkowych konkurentów. Stanowisko BCC wsparły Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

PRZECZYTAJ TAKŻE: NIA przestrzega farmaceutów przed umowami franczyzowymi

BCC: Umowy franczyzy są legalne

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze