MZ wzywa Novartis do złożenia wniosku o refundację

Firma Novartis została wezwana przez resort zdrowia do złożenia wniosku o objęcie refundacją leków na m.in. raka płuca i anemię aplastyczną oraz ustalenie ich urzędowej ceny zbytu.

Podstawą wezwania, jakie do firmy farmaceutycznej skierowało Ministerstwo Zdrowia była wydana przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) opinia o zasadności finansowania wskazanych w wezwaniu produktów leczniczych w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych.

Chodzi o cztery leki: dwa na raka gruczołowego płuca (Tafinlar, Dabrafenibum, kapsułki twarde i Mekinist, Trametinibum, tabletki powlekane), jeden na ciężką postać anemii aplastycznej (Revolade, Eltrombopag, tabletki powlekane) oraz jeden stosowany w terapii zespołu Cushinga pochodzenia przysadkowego (Signifor, Pasireotidum, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań).

Jak wygląda procedura

  • Świadczeniodawca składa do Ministerstwa Zdrowia wniosek o wyrażenie zgody na pokrycie kosztów leczenia w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych.
  • W przypadku pozytywnej opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Minister Zdrowia wzywa podmioty do złożenia wniosków o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu leku w określonym wskazaniu w ciągu 90 dni od doręczenia wezwania.

Ratunkowy dostęp do technologii medycznych miał w założeniu ułatwić chorym wyjątkowych sytuacjach dostęp do leków nierefundowanych – uzasadnienie wykorzystania akurat danego produktu leczniczego musi być poparte wskazaniami, stanem aktualnej wiedzy medycznej oraz brakiem alternatywnej terapii ratującej życie chorego. Konieczność wykorzystania leku w ramach ratunkowego dostępu do technologii medycznych musi zaopiniować lekarz specjalista z danej dziedziny oraz właściwy konsultant krajowy lub wojewódzki.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Alivia: Mamy konkretne rozwiązania w ustawie o ratunkowym dostępie do technologii lekowych

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze