RPD upomina się o darmowy dostęp dzieci do leków immunosupresyjnych

W związku z kolejnymi podwyżkami dopłat do leków immunosupresyjnych stosowanych u dzieci po przeszczepach firma Roche zapewniła, że będzie za darmo dostarczać dzieciom w szpitalach leku Valcyte w postaci proszku do sporządzania roztworu doustnego – Rzecznik Praw Dziecka przypomina o tej obietnicy i dopytuje, czy jest nadal aktualna.

Rzecznik Praw Dziecka zwrócił uwagę, że wysokie ceny immunosupresyjnych produktów leczniczych znacznie zawężają małym pacjentom po przeszczepach dostęp do potrzebnego leczenia. RPD odniósł się do trudnej sytuacji dzieci leczonych lekiem produkowanym przez firmę Roche - Valcyte w postaci proszku do sporządzania roztworu doustnego.

W przypadku leku Valcyte wysokość dopłat dla świadczeniobiorców wzrastała systematycznie. W lipcu 2017 r. kwota dopłaty wynosiła 666,79 zł, w październiku tego samego roku już 785,98 zł, jednak po ogłoszeniu projektu wrześniowej listy refundacyjnej od 1 września ma jeszcze wzrosnąć do 910,60 zł.

„Kształtowanie się ceny ww. produktu leczniczego związane jest ze sposobem wyznaczania podstawy limitu finansowania w obrębie danej grupy limitowej” – tak odpowiedziało Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało na pytanie RPD o ciągłe podwyżki cen leku.

Producent leku wyszedł jednak naprzeciw potrzebom małych pacjentów.

„Minister Zdrowia w grudniu 2017 r. zapewnił także, że firma Roche Polska Sp. z o.o. (podmiot odpowiedzialny) zadeklarowała bezpłatne dostarczanie leku Valcyte w postaci proszku do sporządzania roztworu doustnego do szpitali również po 1 stycznia 2018 r.” – czytamy w wystąpieniu RPD.

Rzecznik Praw Dziecka wystąpił do MZ o szczegółowe informacje dotyczące stałego zwiększania kwot dopłat, natomiast do firmy Roche skierował pytanie o to, do kiedy może ona bezpłatnie dostarczać do szpitali produkt leczniczy Valcyte.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Pacjenci o projekcie listy refundacyjnej: Brak rozwiązań terapeutycznych dla kardiologii i onkologii

Źródło: RPD

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze