Jest nowa lista leków zagrożonych brakiem dostępności

Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę leków zagrożonych brakiem dostępności w 5 proc. aptek w danym województwie. Znalazły się na niej m.in. szczepionki, insuliny oraz leki przeciwdepresyjne.

Tagi

Prawo

W wykazie produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terenie Polski – w tym takich, które mogą zostać wywiezione zagranicę – znalazło się 266 pozycji. 

Pacjenci mogą mieć ograniczony dostęp do insulin (m.in.: Actrapid Penfill, Mixtard, Insuman i Humalog) oraz szczepionek (Infanrix hexa i Pentaxim chroniące m.in. przed błonicą, tężcem i krztuścem). 

Zagrożone brakiem dostępności mogą być również produkty lecznicze dla chorych cierpiących na zaburzenia psychiczne: Anafranil o działaniu przeciwdepresyjnym oraz leki Zypadhera i Rispolept stosowane przez pacjentów ze schizofrenią.

Informacje o brakach leków zbierane są przez wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych, następnie zgłaszanie głównemu inspektorowi i przekazywane przez niego resortowi zdrowia.

Pełna lista leków zagrożonych brakiem dostępności tutaj.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze