Zmiany na czele dwóch komitetów Europejskiej Agencji Leków

We wrześniu i październiku nastąpią zmiany na stanowiskach kierowniczych dwóch komitetów Europejskiej Agencji Leków (EMA). Harald Enzmann od 21 września pokieruje Komitetem Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi, natomiast Violeta Stoyanova-Beninska stanie na czele Komitetu ds. Sierocych Produktów Leczniczych.

Swoje funkcje Harald Enzmann i Violeta Stoyanova-Beninska będą pełnić przez kolejne trzy lata.

Dr Stoyanova-Beninska to ekspert z zakresu neurologii, psychiatrii, okulistyki i leczenia bólu. Zastąpi na stanowisku prof. Bruna Sepodesa. Jest związana z EMA od 2009 r., wówczas rozpoczęła współpracę z Scientific Advice Working Party (SAWP). Członkiem Komitetu ds. Sierocych Produktów Leczniczych jest od 2012 r. 

„Doceniam wielką odpowiedzialność związaną z dbaniem o interesy pacjentów z chorobami rzadkimi, jaka ciąży na Komitecie ds. Sierocych Produktów Leczniczych. Kontynuując to, co zaczęliśmy 18 lat temu, kiedy powstał Komitet, będę blisko współpracowała z pozostałymi komitetami i ekspertami EMA, polegając na ich profesjonalizmie i zaangażowaniu” – powiedziała Dr Stoyanova-Beninska.

Komitet ds. Sierocych Produktów Leczniczych jest odpowiedzialny za ocenę i opiniowanie wniosków o rozpoczęcie prac nad tworzeniem leków przeznaczonych do leczenia chorób rzadkich.

Harald Enzmann obejmie stanowisko po dr Tomasie Salmonsonie, który piastował je przez dwie trwające trzy lata kadencje. Dr Enzmann jest Dyrektorem ds. Europejskich i Międzynarodowych w niemieckim Federalnym Instytucie ds. Leków i Wyrobów Medycznych. Od 2005 r. jest członkiem Komitetu Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi, dwa lata temu zaczął pełnić funkcję jego wiceprezesa. Komitet powstał w 2004 r. Jego członkowie są odpowiedzialni za naukową ocenę nowych leków.

„Przy tak szybkim tempie z jakim postępuje rozwój nauki największym wyzwaniem dla Komitetu Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi będzie zachowanie równowagi pomiędzy poszukiwaniem nowych medycznych rozwiązań a konsekwencją w zachowaniu prawnych i naukowych standardów” – powiedział Harald Enzmann.

Źródło: EMA

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze