MZ obiecało wsparcie finansowe dla aptek przy wdrażaniu e-recept

Wiceminister Janusz Cieszyński zapewnił, że MZ wesprze informatyzację polskich aptek, aby mogły łatwiej dostosować się do wdrażania e-recept. Wydatki poniesione na sprzęt i oprogramowanie niezbędne do obsługi e-recept będzie można odliczyć od podstawy opodatkowania.

Każdy wydatek do 3,5 tys. zł na sprzęt i oprogramowanie w aptekach dotyczące e-recept będzie liczony podwójnie, czyli będzie pomniejszał podstawę opodatkowania - poinformował 10 października wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Od 2019 roku każda apteka w Polsce powinna obsługiwać system elektronicznych recept. Część aptek nadal nie ma jednak sprzętu komputerowego pozwalającego na instalację odpowiedniego oprogramowania.

"Do kwoty 3,5 tys. zł każdy wydatek na sprzęt, oprogramowanie związane z wejściem e-recepty będzie podwójnie zaliczany w ciężar kosztów, czyli będzie pomniejszał podstawę opodatkowania" - powiedział wiceminister.

Z tego rozwiązania będą mogli skorzystać wszyscy farmaceuci, którzy w 2018 r. kupili lub dopiero kupią taki sprzęt. "Przyjęliśmy założenie, że te 3,5 tys. zł to jest limit na stanowisko. Zakładamy, że stanowisk w każdej aptece jest do czterech" - dodał Janusz Cieszyński.

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska powiedziała, że na tym wsparciu skorzystają przede wszystkim apteki indywidualne. "Nie jest tajemnicą, że część aptek indywidualnych boryka się z problemami finansowymi i w związku z wdrożeniem e-recepty nie mogą sprostać na dziś tym wyzwaniom, czyli wymienić sprzęt komputerowy, oprogramowanie czy sprzęt peryferyjny" - powiedziała.

Prezes NRA oceniła, że dzięki tej formie wsparcia apteki będą mogły do końca roku przygotować się do realizacji e-recept. (PAP)

ZOBACZ TAKŻE: Pilotaż e-recepty - najczęściej zadawane pytania farmaceutów

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze