Farmaceuci mogą liczyć na wsparcie finansowe we wdrożeniu e-recepty

Maja Marklowska-Dzierżak

Każda apteka, która zakupiła lub zakupi sprzęt komputerowy i oprogramowanie niezbędne do wdrożenia systemu elektronicznej recepty będzie mogła skorzystać z pomocy finansowej rządu. Polega ona na możliwości podwójnego uznania za koszt wydatków poniesionych na ten cel w 2018 roku.

„Ustaliliśmy to w toku długich i momentami burzliwych negocjacji z Naczelną Izbą Aptekarską” — poinformował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podczas konferencji prasowej 10 października w Ministerstwie Zdrowia, zorganizowanej wspólnie z prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbietą Piotrowską-Rutkowską. Do resortu zdrowia napływało sporo sygnałów od farmaceutów, że nie wszyscy są przygotowani do obowiązkowej realizacji e-recept od 1 stycznia 2019 roku.
W wielu aptekach, o czym już pisaliśmy na łamach „Pulsu Farmacji”, używane są stare komputery z niedającymi się zaktualizować systemami operacyjnymi, co uniemożliwia podłączenie ich do systemu e-recepty. Chodzi również o zapewnienie bezpieczeństwa danych osobowych pacjentów.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Dane pacjentów atrakcyjnym celem ataków hakerskich

Wprowadzenie e-recepty to korzystna modernizacja sprzętu i oprogramowania

„Przygotowaliśmy dla farmaceutów propozycję, która sprowadza się do tego, że wydatki na sprzęt IT (komputery, monitory) i oprogramowanie związane z obsługą e-recepty będą mogli podwójnie zaliczyć w ciężar kosztów, pomniejszając tym samym podstawę opodatkowania. Dotyczy to również farmaceutów, którzy ponieśli już wydatki na ten cel od początku roku” — wyjaśnił wiceminister Cieszyński.

Zgodnie z ustaleniami z samorządem aptekarskim, jeden przedsiębiorca będzie mógł zaliczyć w koszty kwotę nieprzekraczającą 3,5 tysiąca złotych na jedno stanowisko komputerowe. Tego odliczenia będzie można dokonać maksymalnie na cztery stanowiska w jednej aptece i nie więcej niż w czterech aptekach. „W najbardziej optymistycznym scenariuszu, gdy przedsiębiorca zainwestuje w informatyzację czterech stanowisk w czterech aptekach i dla każdego stanowiska wykorzysta maksymalny limit, suma jego korzyści przekroczy 10 tysięcy złotych. W naszej ocenie jest to duże wsparcie” — uważa Janusz Cieszyński.

Prezes NRA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska przypomniała, że jeszcze nie tak dawno nie było mowy o żadnym wsparciu dla aptek. Ministerstwo Zdrowia wysłuchało jednak argumentów farmaceutów i dostrzegło problem, który dotyczy przede wszystkim aptek indywidualnych, borykających się z kłopotami finansowymi. Placówki te nie są w stanie sprostać wyzwaniom związanym z wdrożeniem systemu elektronicznej recepty i czekającym je zakupem skanerów, czytników kodów kreskowych 2D itp. w związku z serializacją.

PRZECZYTAJ TAKŻE: MZ: Dla wystawiających e-recepty będą szkolenia i techniczne wsparcie

Termin wdrożenia e-recepty niezagrożony

„To wsparcie finansowe jest drogą, dzięki której farmaceuci będą mogli zakupić do końca roku sprzęt komputerowy, oprogramowanie i urządzenia peryferyjne oraz dzięki której zrealizują obowiązek e-recepty” — powiedziała prezes NRA.

Według niej, większość aptek skorzysta z propozycji Ministerstwa Zdrowia, która — jak oceniła — jest dobra. „Oczywiście, z naszego punktu widzenia najlepiej byłoby, gdyby Ministerstwo Zdrowia w 100 procentach sfinansowało dostosowanie systemów aptecznych do potrzeb e-recepty. Jednak zdajemy sobie sprawę, że budżet nie jest z gumy. Udało nam się więc uzyskać maksimum wsparcia, na jakie go stać” — dodała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Wiceminister Cieszyński jest przekonany, że ta pomoc jest gwarancją terminowego wdrożenia systemu e-recepty, co oznacza, że od 1 stycznia 2019 roku we wszystkich aptekach w Polsce będzie można zrealizować receptę wystawioną w formie elektronicznej. Pacjenci nie będą już musieli się obawiać, że ją zgubią czy zniszczą, bo w przypadku recepty zapisanej w systemie elektronicznym nie będzie to możliwe. Ponadto e-recepty znajdą się w Indywidualnym Koncie Pacjenta, będzie więc do nich dostęp z poziomu smartfona czy komputera.

„Taka e-recepta to również duże ułatwienie w kontekście rozwiązań telemedycznych — będzie ją można wystawić zdalnie i poprosić kogoś, żeby ją zrealizował w aptece, tak jak receptę papierową. Pacjenci na to czekają” — stwierdził Janusz Cieszyński, dodając, że liczba e-recept wystawionych w programie pilotażowym ośmiokrotnie przekroczyła oczekiwania Ministerstwa Zdrowia.

Prezes NRA zwróciła uwagę na jeszcze jedną korzyść z elektronicznej recepty — realizując ją, farmaceuci nie będą mieli problemów z odczytywaniem danych pacjenta czy świadczeniodawcy ani zapisanych na niej leków.

Resortowa pomoc: Maksymalne kwoty do odliczenia

  • stanowisko komputerowe w aptece — do 3500 zł
  • 4 stanowiska komputerowe w aptece — do 14 000 zł
  • 4 apteki x 4 stanowiska komputerowe — do 56 000 zł

Wsparcie finansowe — 19 proc.

Symulacja: Korzyści dla przedsiębiorców

Zakładając, że apteka dysponuje 4 stanowiskami komputerowymi, a jeden komputer kosztuje 3500 zł, aptekarz, który zainwestuje 4 x 3500 zł, czyli 14 000 zł, może uzyskać z tego tytułu zwrot w wysokości do 2700 zł.

Przy założeniu, że właściciel apteki dysponuje jednym stanowiskiem komputerowym i zainwestuje w sprzęt 3500 zł, uzyska zwrot w wysokości do 700 zł.
Przy maksymalnym poziomie rocznych zakupów przedsiębiorcy (56 000 zł), dodatkowy zwrot wyniesie 11 000 zł.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze