Gedeon Richter z prestiżową Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju

Firma Gedeon Richter została laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2018. Otrzymała ją w dwóch kategoriach. Jedną z nich jest „Medycyna i farmacja przyszłości” - w tym przypadku firmę nagrodzono za realizację projektu związanego z rozbudową laboratorium badawczo-rozwojowego poprzez utworzenie jednostki specjalizującej się w opracowywaniu innowacyjnych metod otrzymywania substancji czynnych w formie nanocząstek.

W ramach tego samego projektu Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju w kategorii „Inspirująca kobieta w organizacji” otrzymała dr n. farm. Renata Pawlak-Morka, dyrektor rozwoju produktów Gedeon Richter Polska. Nagrodzono ją za innowacyjne podejście do pracy, które przełożyło się na zainicjowanie i koordynację całego procesu.

Nanotechnologia jest obecnie najszybciej rozwijającą się dziedziną wiedzy, dzięki której możliwy jest rozwój nowych kierunków badań w medycynie. Na świecie prowadzonych jest szereg projektów mających na celu uzyskanie nanocząstek w formie nanosfer, nanokapsułek czy liposomów, które mają na celu poprawę właściwości farmakodynamicznych oraz farmakokinetycznych leków. Celem nagrodzonego projektu jest rozwój istniejącego centrum badawczo-rozwojowego Gedeon Richter Polska poprzez utworzenie pierwszej w Polsce jednostki specjalizującej się w opracowywaniu innowacyjnych metod otrzymywania substancji czynnych w formie nanocząstek na skalę przemysłową. Nowa forma otrzymywania tych substancji ma zostać wykorzystana w procesie wytwarzania produktów leczniczych z klasy BCS IV, charakteryzujących się słabą rozpuszczalnością oraz słabą wchłanialnością.

Projekt zakłada również opracowanie metod analitycznych, potwierdzających jakość otrzymanego produktu zgodnie z wytycznymi i najwyższymi standardami obowiązującymi w Unii Europejskiej. Dzięki temu leki oparte o substancje czynne w formie nanocząstek będą charakteryzowały się większą dostępnością biologiczną oraz mniejszą liczbą działań niepożądanych, co przełoży się na zwiększenie ich bezpieczeństwa.

„Od początku celem firmy Gedeon Richter Polska jest dostarczanie społeczeństwu produktów leczniczych najwyższej jakości, o wysokiej skuteczności terapeutycznej, a jednocześnie dostępnych cenowo. Dlatego stale inwestujemy w innowacyjne prace badawcze. Chcemy się rozwijać, w związku z tym prawie 15 proc. wszystkich zatrudnionych pracowników realizuje się w działach badawczych, a w roku 2017 przeznaczyliśmy blisko 20 mln zł na prowadzone przez nich prace. Cieszymy się, że dostrzeżono i doceniono nasze inicjatywy. Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju jest oznaką, że idziemy w dobrym kierunku” – mówi Tomasz Németh, prezes zarządu i dyrektor generalny Gedeon Richter Polska.

W 2016 roku do Gedeon Richter Polska dołączyła dr n. farm. Renata Pawlak-Morka, obejmując stanowisko dyrektora rozwoju produktów. Ma ona szerokie ponad 15-letnie doświadczenie naukowe i badawcze, które zdobywała w polskich i zagranicznych jednostkach naukowych, takich jak Instytut Chemii Organicznej PAN i Laboratorium Chemii Bioorganicznej i Bionieorganicznej na Sorbonie w Paryżu. Renata Pawlak-Morka zapoczątkowała wiele zmian w Gedeon Richter Polska w zakresie prowadzonych prac badawczych, koncentrując się na innowacyjnym podejściu oraz nowych technologiach, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom interesariuszy.

Jednym z przedsięwzięć, które zainicjowała i koordynuje, jest rozbudowa centrum badawczo-rozwojowego specjalizującego się w nanotechnologii, za które otrzymała Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju w kategorii „Inspirująca kobieta w organizacji”.

„Jestem niezmiernie zaszczycona z otrzymania Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju. Nasz projekt, to nie tylko szansa na rozwój Gedeon Richter Polska, ale także możliwość postępu w polskiej branży farmaceutycznej. To również wielka mobilizacja dla mnie, by dalej się rozwijać i stawiać sobie nowe cele” – mówi dr n. farm. Renata Pawlak-Morka.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze