Biomed Lublin szykuje się do ekspansji za granicą

Maja Marklowska-Dzierżak

Utworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego innowacyjnych i wysoko wyspecjalizowanych produktów leczniczych - leku na raka pęcherza Onko BCG i szczepionki przeciwgruźliczej BCG 10 - to jeden z priorytetów Wytwórni Surowic i Szczepionek Biomed Lublin S.A. na najbliższe trzy lata.

Notowanej od 2010 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych spółce udało się już pozyskać na ten cel dotację w wysokości ponad 14,9 mln zł z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, w ramach programu operacyjnego Inteligentny Rozwój, Działanie 2.1. Wartość inwestycji wyniesie około 25 mln zł. 

"W lipcu złożyliśmy wniosek o dofinansowanie, a na początku października zapadła decyzja o przyznaniu nam tej dotacji" - poinformował podczas dzisiejszej (19 października) konferencji prasowej w Warszawie Marcin Piróg, prezes zarządu spółki Biomed Lublin. Dodał, że inwestycja powinna być gotowa w połowie 2020 roku. Pozwoli ona zwiększyć zdolności produkcyjne dwóch flagowych leków lubelskiego Biomedu - Onko BCG (z 12 tys. opakowań rocznie do 72 tys.) i szczepionki BCG (z 50 tys. opakowań do 240 tys.) oraz podwyższyć wartość EBITDA o około 13 mln zł rocznie.

Wśród priorytetów na lata 2018-2023 jest również rejestracja produktów spółki na rynkach zagranicznych. Od stycznia tego roku lek Onko BCG sprzedawany jest już tureckiemu klientowi. Jednocześnie prowadzony jest proces jego rejestracji w Turcji, który - jak oceniają władze Biomedu - powinien zakończyć się w połowie 2019 roku. Spółka jest zainteresowana ekspansją geograficzną na wybrane rynki UE, Azji południowo-wschodniej i Bliskiego Wschodu.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze