Konopie medyczne w postaci suszu dostępne w aptekach od początku grudnia

Medyczna marihuana w postaci suszu trafi do polskich aptek już na przełomie listopada i grudnia 2018 r. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał właśnie zgodę na wprowadzenie na rynek produktu spółki SpectrumCannabis zawierającego konopie medyczne.

Producentem konopi medycznych w postaci suszu, które już na przełomie listopada i grudnia będzie można nabyć w aptekach, jest spółka Spectrum Cannabis należąca do należąca do kanadyjskiej grupy kapitałowej CanopyGrowth Corp. Spectrum Cannabis weszła na polski rynek w czerwcu. Obecnie trwają procedury związane z wprowadzeniem produktu do aptek. Spółka liczy, że jej produkty pomogą zabezpieczyć potrzeby pacjentów związane z wzrastającą liczbą zachorowań na epilepsję, stwardnienie rozsiane i inne schorzenia charakteryzujące się uciążliwymi dolegliwościami bólowymi.

Spółka szacuje, że pacjentów, którzy będą zainteresowani nabyciem konopi medycznych może być nawet 300 tysięcy. Spectrum Cannabis planuje nie tylko działania sprzedażowe, ale również szeroko zakrojoną kampanię edukacyjną dla lekarzy i farmaceutów. 

„Jesteśmy zadowoleni z tego, że polski ustawodawca zwrócił uwagę na potrzeby osób, których stan zdrowia wymaga terapii konopiami medycznymi oraz, że w tak sprawny sposób przeprowadził całą procedurę rejestracyjną. To ogromna szansa, szczególnie dla pacjentów chorujących na stwardnienie rozsiane, epilepsję czy wymagających łagodzenia skutków coraz częściej stosowanej chemio i radioterapii. Polskie przepisy oznaczają dla pacjenta bardzo dobre jakościowo i bezpieczne konopie medyczne, dostępne w wielu formach. Odpowiedzią na ich potrzeby jest też brak zamkniętego katalogu symptomów choroby, na który można przepisywać konopie” – mówi Tomasz Witkowski, Country Manager w SpectrumCannabis.

Zakłady produkcyjne Spectrum Cannabis działają już m.in. Kanadzie, Danii, Australii i Chile, a produkty spółki można kupić w Kanadzie, Niemczech, Czechach, Australii, Brazylii i Chile. W planach producenta jest rozszerzenie sprzedaży na Danię (gdzie spółka czeka już na wymagane do wejścia na rynek pozwolenia), Włochy, Grecję i Finlandię. 

W czerwcu zeszłego roku polski Sejm opowiedział się za dostępem chorych do medycznej marihuany.

PRZECZYTAJ TAKŻE: RPO: medyczna marihuana niedostępna dla chorych

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze