Konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa krytycznie o szczepieniach w aptekach

Farmaceuci nie są merytorycznie przygotowani do udzielania świadczeń z zakresu szczepień – uważa dr hab. Maria Kózka, prof. UJ.

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że farmaceuci będą mogli nabywać uprawnienia do wykonywania szczepień ochronnych w aptekach i udzielać tego rodzaju świadczeń w ramach opieki farmaceutycznej. Związek Zawodowy Pracowników Farmacji, wbrew części środowiska pielęgniarskiego, poparł to rozwiązanie, broniąc kwalifikacji farmaceutów. 

Głos w imieniu środowiska pielęgniarek i położnych zabrała dr hab. Maria Kózka, prof. UJ i konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa. W jej opinii farmaceuci mają jasno określoną rolę w systemie ochrony zdrowia i właśnie do jej pełnienia są przygotowani. Mają uprawnienia m.in. do sporządzani i wytwarzania produktów leczniczych, sprawowania nadzoru nad ich obrotem i przechowywaniem oraz prowadzenia badań chemicznych, farmaceutycznych, farmakologicznych i toksykologicznych -  a także wielu innych ściśle określonych zadań. Wśród nich nie znajduje się jednak uprawnienie do wykonywania szczepień ochronnych.

 W swojej opinii dr hab. Maria Bożek przytacza jako argument obowiązujące przepisy, w myśl których prawo do udzielania tego rodzaju świadczenia mają osoby, które:

  • odbyły w ramach doskonalenia zawodowego kurs lub szkolenie w zakresie szczepień ochronnych i uzyskały dokument potwierdzający ukończenie tego kursu lub szkolenia lub uzyskały specjalizację w dziedzinie, w przypadku której ramowy program kształcenia podyplomowego obejmował problematykę szczepień ochronnych na podstawie przepisów o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz przepisów o zawodach pielęgniarki i położnej,
  • lub posiadają co najmniej sześciomiesięczną praktykę w zakresie przeprowadzania szczepień ochronnych.

Uprawnieni są więc wszyscy lekarze i pielęgniarki, jeśli program ich kształcenia obejmował problematykę szczepień ochronnych. 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Szczepienia w aptekach w ramach opieki farmaceutycznej

Źródło: Pielęgniarki Cyfrowe

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze