Rewolucja w opakowaniach leków na receptę Polpharmy

Projekt opakowania leku Rx może mieć wpływ na komfort pracy farmaceuty, ale też na ryzyko pomyłki przy wydawaniu leku w aptece. Kwestia bezpieczeństwa dotyczy także pacjentów, którzy w miesiącu kupują średnio cztery opakowania leków na receptę. Na podstawie wywiadów z farmaceutami i pacjentami Polpharma od września wprowadza do aptek leki Rx Grupy Polpharma w nowej szacie graficznej. Jej celem jest minimalizowanie ryzyka wydawania leków w aptece oraz zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów.

Nowe opakowania leków na receptę Grupy Polpharma (Polpharma, Medana, Polfa Warszawa) powstały na podstawie wywiadów z pacjentami i farmaceutami. Zmiana ta jest także częścią strategicznego procesu unifikacji marki Grupy Polpharma, który firma rozpoczęła w celu konsolidacji swojego portfolio na całym świecie.

Dziennie w każdej polskiej aptece farmaceuci sprzedają średnio 186 opakowań leków na receptę, co miesięcznie daje 4000 sztuk. Jak wynika z badań, większość opakowań leków na receptę wymaga ogromnej uwagi farmaceuty, ponieważ są one do siebie bardzo podobne.

Głównym celem nowej szaty graficznej jest poprawa funkcjonalności opakowań. Uwzględnia ona sposób rozkładania opakowań na półkach i w szufladach w aptece, specyfikę pracy farmaceutów, a także potrzeby pacjentów starszych i słabo widzących.

Pięć cech nowego opakowania, które minimalizują ryzyko pomyłki przy wydawaniu leku w aptece oraz zwiększają komfort pracy farmaceuty:

  1. Rozróżnienie kolorystyczne dawek minimalizuje ryzyko pomyłki.
  2. Nazwa leku i dawka dużą czcionką ułatwi szybkie rozróżnienie nazw leków i dawek.
  3. Nazwa leku i dawka widoczna na trzech ściankach opakowania – przy ograniczonym miejscu w szufladach apteki opakowania są teraz widoczne niezależnie od sposobu ułożenia (w pionie, poziomie czy płasko).
  4. Tabela stosowania leku daje możliwość zapisania przez farmaceutę lub pacjenta pory dnia przyjmowania leku. 
  5. Oznaczenie odpowiednich grup terapeutycznych kolorem ułatwia katalogowanie leków w aptece.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze