Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET przyjął Kodeks Etyki

Przyjęty przez ZPA dokument ma gwarantować przestrzeganie przez członków organizacji dobrych praktyk w zakresie prowadzenia działalności aptecznej.

ZPA zapewnia, że Kodeks Etyki jest zbiorem reguł bardziej rygorystycznych niż obowiązujące obecnie przepisy, przez co w większym stopniu wpłynie na przestrzeganie przez członków zasad uczciwej konkurencji.

„Przyjęcie Kodeksu Etyki to włączenie się PharmaNET do popularnej, zwłaszcza w krajach Zachodu, tendencji do samoregulacji biznesu. Pozostaje mieć nadzieję, że reszta branży będzie dążyć do podobnych, wysokich standardów. Aktualnie bowiem część graczy na rynku dystrybucji leków jest zaangażowana w działania wprost bezprawne, takie jak nielegalny wywóz leków za granicę, co z całą mocą potępiamy” – mówi Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

Jakie są najważniejsze zapisy przyjętego dokumentu? Z perspektywy pacjenta jest to z pewnością zakaz nakłaniania chorych do nabywania leków, jeśli ich stan zdrowia nie wymaga zażywania produktów leczniczych. Właściciele aptek są również zobowiązani Kodeksem do wspierania pracowników w procesie kształcenia i poszerzania swoich kompetencji – chodzi tu zwłaszcza o farmaceutów.

Kodeks Etyki reguluje kwestie dotyczące prowadzenia działalności, przeciwdziałania korupcji, relacji z personelem, prowadzenia sporów i zasad uczciwej konkurencji. Karą za naruszenie postępowań Kodeksu jest postawienie przez władzami, sądem oraz wykluczenie z organizacji. 

Całość przyjętego przez ZPA Kodeksu Etyki tutaj

Źródło: ZPA

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze