Zaledwie 0,3 proc. stosowanych w Polsce leków to nowe cząsteczki

Publiczne wydatki na leki względem PKB wynoszą w naszym kraju 0,5 proc., w porównaniu do 1,2 proc. PKB w państwach rozwiniętych Europy. Ogranicza to w znacznym stopniu polskim pacjentom dostęp do nowoczesnego leczenia – alarmuje INFARMA.

Polska znalazła się na 25. miejscu spośród 28 krajów UE w najnowszym Indeksie Zrównoważonego Rozwoju Systemów Ochrony Zdrowia. Jest to kolejnym dowodem na wady naszego systemu ochrony zdrowia, który cierpi przede wszystkim z powodu niedofinansowania. Eksperci i specjaliści związani z sektorem zdrowia czekają na obiecany przez ministra Łukasza Szumowskiego wzrost nakładów do 6 proc., choć pojawiły się już głosy, że pieniądze te zostaną spożytkowane głównie na pokrycie żądań płacowych kolejnych strajkujących grup zawodowych.

„Mamy dane wskazujące, że inwestycja w skuteczne i bezpieczne leki przynosi przy relatywnie niskich nakładach znaczącą poprawę wskaźników zdrowotnych. Chcąc osiągnąć ten sam efekt zdrowotny poprzez inne procedury w systemie ochrony zdrowia trzeba byłoby przeznaczyć na nie 8 razy większe środki finansowe.” – podkreśla Bogna Cichowska-Duma, Dyrektor Generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.

Lepsze wynagradzane pracowników służby zdrowia jest oczywiście również konieczne do poprawy funkcjonowania całego systemu, ale w opinii INFARMY decydenci nie doceniają wystarczająco konieczność zwiększenia wydatków publicznych na leki i problemu dostępności nowoczesnych terapii. Obecnie gdy już wreszcie nowo opracowany lek trafia na nasz rynek jego stosowanie jest często ograniczone do niewielkiej, wyselekcjonowanej przy pomocy wyśrubowanych kryteriów grupy pacjentów, którzy zostali zakwalifikowani do programu lekowego.

„Zauważalne jest, że na listach refundacyjnych pojawia się coraz więcej innowacyjnych terapii. To świadczy o tym, że Ministerstwo Zdrowia rozumie, że dostęp do nowoczesnych terapii to jeden z warunków budowania pacjentocentrycznego systemu ochrony zdrowia, nastawionego na osiąganie jak najlepszych efektów zdrowotnych (value-based healthcare). Jest to jednak wciąż kropla w morzu potrzeb, a dysproporcja w stosunku do krajów rozwiniętych Europy Zachodniej jest znacząca.” – tłumaczy Bogna Cichowska-Duma.

Według ekspertów zwiększenie poziomu finansowania nowoczesnego leczenia i zrównanie go z europejską średnią mogłoby ograniczyć liczbę przedwczesnych zgonów nawet o 12 tysięcy rocznie.

PRZECZYTAJ TAKŻE: VI konferencja "Polityka lekowa": Jak stworzyć korzystne warunki do produkowania leków w Polsce

Dlaczego istotne jest osiągnięcie pułapu 17 proc. wydatków na leki z budżetu NFZ - zapytaliśmy Bognę Cichowską-Dumę, dyrektor generalną Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA

Źródło: INFARMA

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze