Lista refundacyjna od 1 stycznia 2019 bez rewolucji

Katarzyna Lechowicz-Dyl, PAP

Na liście refundacyjnej, która będzie obowiązywała od stycznia 2019, nie będzie rewolucji dla pacjentów. Żadne leki nie wypadną z refundacji, co najwyżej będą miały obniżone limity i dopłaty - zapewnił wiceminister zdrowia Marcin Czech.

"Jeśli chodzi o najnowsze obwieszczenie refundacyjne, czyli listę, która będzie obowiązywała od pierwszego stycznia, to jest pewne nagromadzenie wniosków refundacyjnych. (...) Na dzień 4 grudnia rozstrzygnęliśmy 1786 wniosków pozytywnie i 190 negatywnie" - wskazał wiceminister Marcin Czech. Zaznaczył, że negatywne rozstrzygnięcia nie muszą być ostateczne, bo przedsiębiorcy wracają z nowymi ofertami, niższymi cenami i rozmowy są kontynuowane. "Większość decyzji to leki generyczne, które mają swoje odpowiedniki, które można zastąpić. W związku z czym, nawet gdyby zdarzyło się tak, że nie będzie leku o określonej nazwie handlowej, to będzie jego odpowiednik" - wskazał.

Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego alarmował niedawno, że od 1 stycznia nawet jedna trzecia refundowanych leków może być niedostępna. Wiceminister Czech stwierdził, że "nie wie, skąd wzięły się takie dane". "Leków, które nie mają żadnych odpowiedników i na które firmy nie złożyły wniosków, jest kilka, mniej niż 10" - podał. Przekazał, że resort rozmawia z konsultantami, czy te leki są zastępowalne innymi, zwraca się także do producentów z pytaniem o brak wniosku. "Staramy się, by większość puli została na liście refundacyjnej, nie chcemy rewolucji dla pacjentów. Chciałbym, żeby to wybrzmiało, żadnych leków nie zabraknie od pierwszego stycznia. Żadna struktura rynku się nie zmienia. Leki nie wypadną z refundacji. Leki mogą mieć najwyżej obniżone limity i obniżone dopłaty. Pewnie małe fluktuacje nastąpią, ale nie będzie żadnej wielkiej rewolucji" - podkreślił. (PAP)

Styczniowa lista refundacyjna dostępna tutaj

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze