Stanisław Maćkowiak: Programów lekowych jest wciąż za mało [WIDEO]

Potrzeby pacjentów są zdecydowanie większe niż możliwości programów lekowych, choć trzeba przyznać, że w ostatnich latach zostało ich wdrożonych sporo - powiedział Stanisław Maćkowiak, prezes Federacji Pacjentów Polskich, w rozmowie z "Pulsem Medycyny".

"Co to są programy lekowe? Jest to administracyjne ograniczenie dostępu do danej technologii medycznej dla pacjentów, którzy nie spełniają określonych kryteriów. Oczywiście, są one zawężane ze względów budżetowych. Mówimy o wzroście liczby programów lekowych, ale z punktu widzenia pacjentów wciąż jest ich za mało. Konieczna jest bardzo szybka nowelizacja przepisów dotyczących ustawy refundacyjnej. Obecnie minister zdrowia nie ma pełnej możliwości kształtowania polityki zdrowotnej, ponieważ np. istnieje zapis dotyczący tego, że nie może przyznać refundacji lekowi, który posiada negatywną rekomendację AOTMiT. Jest wiele takich sytuacji, że dany lek jest dostępny dla pacjentów, którzy zostali zdiagnozowani przed wprowadzeniem nowelizacji i kontynuują leczenie, a niedostępny dla chorych z późniejszym rozpoznaniem. Nie można tworzyć przepisów prawa przeciwko pacjentom, pozwalać na nierówne traktowanie obywateli, ponieważ jest to niezgodne z konstytucją" - mówił Stanisław Maćkowiak, prezes Federacji Pacjentów Polskich, podczas debaty "Sektor ochrony zdrowia jako część gospodarki nastawionej na rozwój ", zorganizowanej przez "Puls Medycyny" i "Puls Farmacji".

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze