ZPA PharmaNET krytycznie o aptekarzach protestujących przeciwko uldze dla dużych rodzin

Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET zarzuca części środowiska aptekarskiego, że jego sprzeciw przeciwko wprowadzeniu ulg dla dużych rodzin w aptekach wynika z czysto finansowych pobudek i nie ma wiele wspólnego z dbaniem o potrzeby pacjentów.

ZPA odniosło się w swoim stanowisku do wywiadu, którego udzielił Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Dziennikowi Gazecie Prawnej. W wywiadzie stwierdził, że apteki już teraz mają możliwość uczestnictwa w programie Karta Dużej Rodziny, ale nie mogą o tym informować. Według ZPA zwyczajnie nie jest to prawdą, a na poparcie swojej tezy wskazuje stanowiska Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz zapisy zawarte w ustawie Prawo farmaceutyczne.

„ - Pkt. 9. Apteki nie mogą przystępować do Karty Dużej Rodziny ze względu na zakaz reklamy aptek wynikający z art. 94a ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Wytyczne do zawierania umów ws. przyznawania uprawnień członkom rodzin wielodzietnych na podstawie Karty Dużej Rodziny, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej );

- Minister Zdrowia planuje złożenie projektu zmiany ustawy z 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne w sposób umożliwiający aptekom i punktom aptecznym uczestnictwo w programie Karty Dużej Rodziny oraz potencjalnie również programach tzw. „kart seniora”. Należy jednak podkreślić, że uczestnictwo w tego typu programach było dotychczas traktowane zarówno przez organy Państwowej Inspekcji Farmaceutyczne, jak również przez sądy administracyjne jako działania naruszające art. 94a ust. 1 u.p.f., tj. jako niedopuszczalna reklama aptek, punktów aptecznych lub ich działalności. (odpowiedź wiceministra zdrowia M. Czecha na interpelację poseł Małgorzaty Zwiercan z 22 stycznia 2018 r.” – wylicza ZPA.

W opinii organizacji zrzeszającej aptecznych pracodawców nie jest to pierwszy raz, gdy środowisko apteczne sprzeciwia się rozwiązaniom korzystnym dla pacjentów. Według ZPA podobna sytuacja miała miejsce latem, gdy spora część środowiska ostro skrytykowała umożliwienie sprzedaży wysyłkowej leków Rx osobom niepełnosprawnym. ZPA zwraca uwagę, że żadna z formułowanych wówczas wątpliwości – otworzenie kanału dystrybucji umożliwiającego nielegalny wywóz leków, dodatkowe możliwości fałszowania produktów leczniczych, uprawnienia dla firm kurierskich do obrotu lekami – nie znalazła potwierdzenia w rzeczywistości. 

ZPA podkreśla, że włączenie się aptek w program Karta Dużej Rodziny oraz kart seniora byłoby doskonałym uzupełnieniem polityki społecznej obecnego rządu.

PRZECZYTAJ TAKŻE: MZ: Wysyłkowa sprzedaż leków Rx jest bezpieczna

ZPA PharmaNET za utrzymaniem kompetencji techników farmaceutycznych

Źródło: ZPA PharmaNET

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze