NIA za zakazem reklam aptek w kontekście Karty Dużej Rodziny

Każda inicjatywa prowadząca do zmiany bądź też złagodzenia obowiązującego zakazu reklamy aptek może stanowić zachętę dla części podmiotów komercyjnych do tworzenia programów lojalnościowych, prowadzących do nadmiernej konsumpcji preparatów – zauważa w oficjalnym oświadczeniu Naczelna Izba Aptekarska, która poparła zawieszenie prac nad zmianami obecnej formuły zakazu reklamy aptek w kontekście Karty Dużej Rodziny.

Naczelna Izba Aptekarska wyraziła obawy, że Karta Dużej Rodziny stałaby się dla wielkich sieci aptecznych pretekstem do wprowadzenia programów lojalnościowych, których głównym celem byłoby nie zapewnienie dostępności pacjentów do potrzebnych im leków, ale zwiększenie sprzedaży i przychodów. Jako przykład takich działań NIA wskazuje realizowany w przeszłości przez jedną z sieci „Program Opieki Farmaceutyczny”. Według NIA obowiązujące obecnie przepisy nie stanowią zresztą żadnej przeszkody dla właścicieli aptek, którzy chcieliby włączyć się w program Karta Dużej Rodziny.

„Taką możliwość daje dopisanie aptek do listy podmiotów już uczestniczących w programie KDR. Obecnie blisko 17 tys. punktów w Polsce honoruje Kartę Dużej Rodziny, wśród nich są placówki ochrony zdrowia oraz kancelarie prawne, w stosunku do których nadal obowiązuje zakaz reklamy” – wskazuje NIA. 

Zakaz reklamy aptek w opinii Naczelnej Izby Aptekarskiej nie narusza swobody działalności gospodarczej ani zapisów Konstytucji. Stanowisko w sprawie zakazu podziela także Biuro Analiz Sejmowych oraz zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand.

„Zapis ten wpisuje się w cały mechanizm obrotu lekami, umożliwiający realizację konstytucyjnych standardów, w tym zwłaszcza ochrony zdrowia i życia oraz ochrony konsumentów przed działaniami zagrażającymi ich zdrowiu. W tym kontekście należy uznać za dopuszczalne ograniczenie wolności gospodarczej, bowiem zakazy prowadzenia reklamy aptek i punktów aptecznych i ich działalności mają stanowić gwarancję prawidłowego funkcjonowania aptek jako placówek ochrony zdrowia publicznego (…)” – czytamy w stanowisku Biura Analiz Sejmowych przywołanych przez NIA.

Całkowicie odmienne zdanie co do uczestnictwa aptek w programie Karta Dużej Rodziny ma ZPA PharmaNET. Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET zarzuca części środowiska aptekarskiego, że jego sprzeciw przeciwko wprowadzeniu ulg dla dużych rodzin w aptekach wynika z czysto finansowych pobudek i nie ma wiele wspólnego z dbaniem o potrzeby pacjentów.

PRZECZYTAJ TAKŻE: ZPA PharmaNET krytycznie o aptekarzach protestujących przeciwko uldze dla dużych rodzin

Źródło: NIA

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze